Lätt recept med torsk, någon som kan dela med sig?
Vi har torsk i frysen som jag vill tillaga, gärna ska våran son kunna äta maten också (han är 7 månader) och inte allt för avancerat då jag inte är så duktig i köket!
Någon som har något gott recept att dela med sig av?
Sjud den i buljong och servera med kokt potatis och äggsås till? Klassiker som är omöjlig att inte lyckas med!
Annars brukar vi slänga in torsk eller dyligt i ugnen med creme fraiche kryddad med tacokrydda. Lite riven ost och skivade tomater på är gott.
Med vänliga hälsningar
Chess
Torsk i örtsås vet jag att min son älskade när han var liten.
Antar att det är filé du har och inte hel torsk eller?
Blanda 2-3 dl vispgrädde med 1/2- eller 1 hel fiskbuljongtärning och 1 tsk torkad salvia och en tsk torkad basilika. Koka upp
Lägg i filén eller om det är ett "block" så skär det i mindre bitar.
Låt småputtra cirka 15 minuter. Servera med pressad potatis, ris eller vad man nu gillar.
Lätt som en plätt.
Kryddorna får man smaka sig fram med.
/Maria
Samma priciper som ovan..
Torsk i ugnsform, salta och peppra (vit)
Blanda vispgrädde med tomatchilisås och oregano så det smakar bra. (med torkad ta ca 2-3 tsk) häll på feisken och in i ugnen i 25 minuter. PIZZAFISK 
Annars är det gott att krydda grädden med lite senap, dill och citron och hälla över fisken. Då är den godast med potatis.
//Ida
Sajtvärd för Kost , Hypermobilitet Och Synskadade
Kan även bröda/panera fisken och steka/fritera/ugnsbaka (fungerar bäst med panerat). Serveras med pommes som fish'n'chips! :)
En enkel och god fisksoppa kan man också göra.
Koka 2-3 morötter, skurna i slantar tillsammans med 1-2 purlolökar hackade i bitar.
Koka detta i vatten och fiskbuljong ca. 5 minuter. Skala och skiva 5-6 potatisar och lägg det i soppan koka ytterligare ca 5 minuter.
Skär fisken i tärningar och hacka en bunt dill. Lägg detta i soppan och tillsätt 1-2 dl vispgrädde och koka yterligare ca 5 minuter.
Salta och peppra efter smak.
/Maria
Kokt torsk med sandelfjordssmörsås kan ju göras med tillbehör som exempelvis potatis
Mariann har även delat med sig av ett utmärkt på torsk i ugn, även detta är ju enkelt att komplettera med potatis ifall man vill 
/Désirée