Matlust iFokus

Matlust

Etiketter: köksutrustninggrillat
Läst 97 ggr
Randomel93
1

Fråga till er med elgrill

Jag har inglasad balkong nu men förr hade jag tomt och kolgrill, jag saknar att grilla. Jag förstår att det inte är helt samma sak smakmässigt med kol kontra el men ni som har elgrill, är det värt det eller blir det som att man "lika gärna" kan steka i stekpanna?

Garm
1
#1

Jag hade elgrill för ett gäng år sedan och tyckte den gav lite grillkänsla. Klart bättre än i en stekpanna. Särskilt om du kör med marinad, rubs och glaze.

johan
4
#2

Tycker det var helt meningslöst. Du kan lika gärna ha en räfflad stekpanna så blir det dessutom enklare att diska och slippa gå mellan kök och balkong hela tiden.

Mvh // Johan

Caeli
1
#3

Skaffade en elgrill när jag bodde i lägenhet. Användes 1 - 2 gånger, sen inte mer.

Scorpio97
2
#4

Jag har aldrig ägt en men har ätit hos bekanta med elgrill. Jag tycker inte det ger något extra och skulle inte köpa en själv. Blir lika bra i grillpanna på spisen eller i ugnen (på galler/grill-läge) enligt mig.


//Jessie

Soligajag1
0
#5

#2:

Tack Johan , ska ta min räfflade stekpanna nästa gång.

HH 🙂