
Ny stekpanna, något jag ska tänka på?
Jag har nu fått lov att köpa en ny stekpanna eftersom hunden förstörde den gamla.
Den jag köpt nu är aluminium med beläggning av keramik.
Är det något speciellt man ska tänka på med denna typ av stekpanna? Har tidigare bara haft teflon och gjutjärn.
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!
Diska noga först och kolla så det inte står att du måste stegra värmen. Jag vet att det mest gäller för teflon. Men alltid bäst att kolla upp. Borde stå i förpackningen om det.
Annars är väl keramik en väldigt tålig beläggning. Men man behöver kanske inte gno som värst med slipsidan på disksvampen tex.
//Ida
Sajtvärd för Kost , Hypermobilitet Och Synskadade
Jag har skaffat mig två sådana här stekpannor (med keramisk beläggning). En 28a och en mindre. (Efter inköpet hörde jag Mannerström säga, i ett tv-inslag, att man bör ha två stekpannor, en stor och en liten. Han tyckte som jag, med andra ord.)
Som jag har förstått det, ska man inte använda vassa föremål i pannorna (trots den braiga beläggningen), men det ska gå bra att vispa med typ ballongvisp i dem. (Det är jag lite för feg för att göra, ännu). 
Jag funderar på om aluminium är lika bra på att hålla värmen som (rostfritt) stål!?
Värmehållningen är något som jag verkligen har märkt med de nya pannorna. Bra i vissa fall sämre i andra fall.
Får googla om detta. Återkommer om jag hittar något info om detta.
Oj. Ida han före (innan jag var klar med denna). 
+ att Låt inte hundar leka med dem. 
Men vi skrev ju olika saker dolfen, så det var ett komplement.
Aluminium håller inte värmen lika länge som stål. Dessutom funkar inte aluminium på induktionshäll.
Jo, och var noga med att beläggningen är hel, eftersom aluminium är giftigt och läcker vid värme, om den är exponerad, dvs ytan är repig/trasig.
(jag har fler än två, men de jag använder mest är en stor och en liten järnpanna)
//Ida
Sajtvärd för Kost , Hypermobilitet Och Synskadade
(OT)
Lite innan jag köpte de nya pannorna, hade jag inhandlat en liten teflonpanna, som jag verkligen gillade, jättemycket.
Den var som gjord för att göra tomatröra/sås i. Liten, lätt och behändig.
Nu hänger den på väggen, mest som minne av det forntida trevliga umgänget.
Hmm. Kan man få känslor för en stekpanna?

#4 Uppenbarligen verkar man kunna det!
Jag tycker jättemycket om mina järnpannor, och skulle inte vilja vara utan dem alls!
//Ida
Sajtvärd för Kost , Hypermobilitet Och Synskadade
Tror för aluminiumpannor gäller att inte ha för hög värme, låta dom stå tomma på heta plattor då det annars finns risk för beläggningen att spricka?