
"Fäbodsmakaroner"
I Schweiz finns en rätt som heter Älplermakaronen - översättningen är Fäbodsmakaroner. Det är enkelt att laga och smakar mycket bra.
400 gram makaroner
250 gram potatis
2 stora lökar
2 msk smör
3 dl grädde, komjölk eller sojamjölk
300 gram riven ost
salt och peppar
Skär potatisen i tärningar och koka dem i 15 minuter. Sen häll i makaronerna och koka allt till att det är klart. Strimla löken och fräs den i stekpannan med smöret till den är gyllenbrun. Koka upp grädden (eller komjölken eller sojamjölken) och blanda i 1/3 av osten och rör om till allt har blandat sig väl.
Blanda 1/3 av osten med potatis/makaroner och häll det i en ugnssäker skål. Häll över gräddblandingen, sen strö över resten av osten och till sist fördela den stekta löken. Värm rätten i ugnen eller med under lock på spisen.
Tips
Om man vill kan man ta bort grädden och bara blanda osten med potatis/makaroner eller tvärt om.
Sen finns en variant till med stekt, stimlat bacon i potatis/makaroner blandningen.
Vänliga hälsningar Stephan
Varianten med stekt strimlat bacon i har jag ätit många gånger i Österrike. Min pappa hade goda vänner som hade hotell i Österrike, men de var schweizare 
/Désirée