Många åsikter om matens påverkan och hälsoaspekt
Hej!
Har en tanke här om kost (om det här är rätt forum?) Jag är inte så insatt i alla detaljer i detta med kosthållning men tycker en hel del är intressant. Man kan må bättre genom att till exempel inte äta kött tror jag. och minska socker med mera. Men det är väldigt olika åsikter och med olika "forskarrön" bakom sig. Till exempel low-carb, och andra som tycker det är skräp, och andra som bara vill äta frukt, och andra som säger si och så. Man äter det man vill förstås, det är viktigt. Vad tycker du?
Jag har skrivit lite om detta tidigare på bloggen Nya Tiden för den som är intresserad av några tankar kring detta med olika kopplingar till mat, även psykiskt.
http://nyatiden.blogspot.com/search/label/diet%2F%20kost
Ha det bra! 
Jag tror på "den gyllende medelvägen". Inte för mycket av något med andra ord, att ha balans i sin kost och inte överkonsumera varken fett, socker, fibrer, kött, spannmål eller annat.
Samma som #1, hur jag håller det är en annan sak.
Jag tror att en normalfrisk människa som ätit "balanserat" i hela sitt liv mår bäst av det. Tyvärr är det många idag som är "sönderätna" av överdrivet sockerätande, eller salladsätande, uteslutande av fett eller åt andra hållet. Därtill tror jag att den ökade stressen, missbruk av tobak, alkohol och eventuellt annat samt vissa sjukdomar och kanske gener, gör att en del mår bättre av en viss kost.
Själv har jag inga problem med att äta "normalkost" men jag mår bäst (candida, eksem och övervikt) och håller dessutom mitt socker-(kolhydrat)-beroende i schack om jag håller mig borta från just kolhydrater så mycket som möjligt.
Jag tror att det finns en ganska stor variation hos oss människor, vilken typ av kost vi mår bäst av. Jag har sett till exempel att vissa människor har större förmåga att bryta ner höga mängder fett och vissa typer av animaliskt protein.
Åter andra klarar utmärkt väl att spjälka kolhydrater utan att få sockersug och dippar i blodsockret, och så vidare, men får grymma magproblem om de äter för mycket fett och protein.
Man får pröva sig fram helt enkelt. Mår man bäst av en viss typ av kost, håller sig friskast på den och så vidare. - då är det den typen av kost man ska hålla sig till.
Är det du mår bra av. Så dör man lycklig.
Att äta något för att det ska vara så, lär inte göra att man dör lycklig. Tror jag 
Jag håller med övriga "talare"
Måttlighet, variation och bra råvaror oavsett vad dessa är.
Jag är också övertygad om att kroppar fungerar olika. Jag kanske blir tjock av fett medan andra blir tjockare av kolhydrater eller protein.
Maten ska vara en av livets stora glädjekällor tycker jag. Inte bara bränsle.
/Maria

Egentligen är allt sagt och jag håller med, mat är drivmedel för kroppen och själen.
Vänliga hälsningar Stephan
Tack för alla fina synpunkter! 
Absolut - om man äter det man gillar i rimliga mängder och inte lever i ett tillstånd av standigt avståndstagande från viss mat istallet för ett positivt bejakande av det man vill ata, så är man lyckligare och lever förhoppningsvis ett långt och lyckligt liv. 5 extra år på hemmet när mina kompisar gått bort som riktigt gammal mot en diet som varat hela livet, nej tack!