
Supermysig kvarterskrog
Vill tipsa om vår kvarterskrog Restaurang Sommaro som har jättegod turkisk mat men även pizzor. Ligger på Norbyvägen i Uppsala bredvid Yukikos Sushi som är Uppsala populäraste sushiställe.
Båda har mat för avhämtning så kan man inte komma överens om vad man ska äta kan man ta med o sätta på den jättestora gräsmattan där det även finns lekpark en liten bit bort.
Kan rekomendera deras sommaro special som är lövad oxfile med fårost i mitten som marinerats i raki o sedan serveras med en supergod champinjonsås , grekisk sallad o klyftpotatis eller bulgur.
Deras Meze är oxå jättegod men dela den på fler personer än 2 för varmrätterna är väl tilltagna o man orkar inte äta upp dessa om man delat mezen på 2.
Hälsningar
Louise
Man kan smaka på allt ~ åtminstone en gång

Åh det lät gott kanske man svänger in när man kör neröver i höst
// Ulrika
Medarbetare på Frivillig arbetare, sorg ochMatlust En smula hänsyn och lite omtanke betyder så mycket. Man behöver inte veta allt, men man kan ta reda på det!

Gör det kramis hojta till innan så kanske vi kan titta dit tillsammans
Hälsningar
Louise
Man kan smaka på allt ~ åtminstone en gång