
Recept på piroger
Om ni har några recept på piroger så får ni gärna dela med er av dem här
Både med och utan kött är uppskattat.
/Sanna
medarbetare på Nattsudd och TV
Piroger (2 portioner).
* 12 matskedar vetemjöl
* 2 matskedar bordsmargarin
* 1-2 matskedar kallt vatten
* 150 gram brynt kalvfärs
* 100 gram hackad lök
* 200 gram tomater, hackade
* 1 deciliter buljong
* 1 mastked vetemjöl utrörd i 2 matskedar vatten
* salt, peppar, timjan och oregano
* 1/2 äggvita
Sätt ugen på 200 grader. Blanda mjöl och margarin till en grynig massa. Arbeta i vatten så att det blir en sammanhängande deg. Ställ kallt en halvtimme.
Under tiden arbetar man färs, lök, tomater och buljong i en kastrull och sjuder det i 10 minuter. Rör i mjölblandningen och låt det tjockna, får sedan svalna. Dela degen i två delar och kavla ut varje del till en rundel (18 centimeter i diameter). Fördela hälften av köttröran på varje rundels ena halva. Vik över den andra halvan och tryck ihop kanterna, nagga med en gaffel. Lägg pirogerna på en plåt och pensla med uppvispad äggvita. Grädda i cirka 20 minuter.
Man kan också göra en fyllning med svamp: (1 person)
* 1 1/2 deciliter svamp, fint hackad
* 50 gram lök, hackad
* 2 matskedar hackad persilja
* Salt, peppar, timjan, worcestershiresås
Blanda alla ingedienser i en (fettsnål) panna och låt småputtra tills all vätska från svampen försvunnit.
Ett till recept.
Piroger.
Pajdeg. (2 personer)
* 6 matskedar vetemjöl
* 4 teskedar margarin
* 2 matskedar lättyoghurt eller lättfil
Lägg mjölet i en liten skål. Finfördela margarinet i mjölet till en grynig massa. Sedan tillsätter man yoghurt eller fil och arbetar snabbt ihop till en deg.
Låt sedan degen vila cirka 30 minuter i kylskåp innan den används.
Jag brukar även tillsätta lite riven ost i vetemjölet och sedan följer jag receptet som ovan. Ungefär 25 gram (eller något sånt) riven ost per person.
Köttfärsfyllning (4 personer)
2 satser av pajdegen ovan.
* 1 gul lök
* 300 gram nötfärs
* 2 tesked margarin
* 2 matsked tomatpuré
* 1 tesked salt
* 1 kryddmått svartpeppar
* 1 deciliter vatten
* eventuellt äggvita
Sätt ugnen på 250 grader.
Skala och hacka löken.
Bryn lök och köttfärs i margarinet på medelstark värme. Rör i färsen så att det blir en grynig massa. Tillsätt tomatpuré, salt och peppar. Sedan rör man ned vattnet och låter allt koka på svag värme utan lock cirka 5 minuter tills det mesta av vätskan kokat in.
Sedan delar man pajdegen i 4 delar och kavlar ut dem tunt till runda kakor. Dela köttfärsröran i portioner och lägg dem längs mitten av degkaorna. Och så viker man degen om fyllningen och klämmer ihop kanterna till täta paket. Pensla eventuellt degen med uppvispad äggvita. Lägg dem sedan på plåt och grädda i ugnen tills degen fått färg och blivit frasig, cirka 15 minuter.
Smaklig måltid!

Åh, vilka bra recept! Tusen tack
/Sanna
medarbetare på Nattsudd och TV
Lycka till med pirogerna
och hoppas du kommer att tycka om dem!