Matlust iFokus

Matlust

Etikettfisk
Läst 97 ggr
DesK
2025-05-21 19:41
0

Makrill

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Makrill är min favoritfisk och den sägs vara nordens motsvarighet till tonfisk. Den är mycket god, tycker jag och kan ätas på många olika sätt. En av mina favoriter är att lättsalta/lättrimma den och steka eller grilla den. Idag fick jag tag på superfin makrill med rom, som jag har lagt i lite salt till imorgon. Hur och vad gör ni med rommen? Och vilka favoriträtter har ni med makrill?

/Désirée

Carmarino
2025-05-21 19:48
1
#1

Tål bara makrill i kokt eller ugnsbakad form, så jag lagar det inte särskilt ofta. Rommen har jag nog aldrig ätit, vad jag minns. Vi dörjade makrill rätt ofta på somrarna när jag var barn, men fiskarna lämnades direkt till mor när vi kom hem, så jag vet inte om det fanns någon rom i dem, och vad hon i så fall gjorde med den.

Har ett recept på makrill-låda, som min mor brukade göra. Det blir jättegott, men eftersom jag tycker det är jobbigt att ansa filéerna så gör jag den oftast på lax istället. Här är receptet om någon vill prova.

https://matlust.ifokus.se/discussion/1537014/recept---laxlada-eller-makrillada


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Matlust iFokus är tänkt som ett inspirerande och lustfyllt diskussionsforum för alla matlagningsintresserade, gammal som ung, man som kvinna, proffskock som amatör. Här hittar du mängder av recept och artiklar om mat och bordets alla glädjeämnen. För-& smårätter & tillbehör, soppor, Fågel, Nöt, vilt & gris, Färs & korv, Fisk & skaldjur, Veggo vegetariskt, Sallader, Mjölmat, gryn & ris, Konserverat, inlagt, sylt & marmelad, Desserter, frukt & godis, Matbröd, smörgåstårtor & kaffebröd, Drycker och mycket mer.
Maria
2025-05-21 20:41
1
#2

När jag steker makrill då steker jag med rommen. Ljuvligt gott.

/Maria

DesK
2025-05-21 20:46
1
#3

#2 Åh tack, det ska jag prova. Hittills har jag bara ätit rommen ungefär som löjrom, tycker att den är väl så god som den 😋

/Désirée

DesK
2025-05-22 17:58
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Det här blev gott med en liten klick béarnaise 😋

/Désirée

Maria
2025-05-22 17:59
1
#5

#4 Ser jättegott ut 🙂

/Maria

DesK
2025-05-22 18:04
1
#6

Ja, det var jättegott 😋 men så mörkt det ser ut på tallriken 🤨

/Désirée

Maria
2025-05-22 18:10
1
#7

#6 Ibland blir det konstiga färger när man fotar.

/Maria

DesK
2025-05-22 18:16
1
#8

Knepigt är det, med tanke på hur ljust det är här i rummet.

/Désirée