Matlust iFokus

Matlust

Etikettmatprat
Läst 934 ggr
Pia
2006-01-25 08:17
0

Paprika

Det finns ju lite olika färg och smak på paprika. Personligen tycker jag bäst om röd, gul, orange - om grön tycker jag vanligtvis inte alls. Tycker att den ofta har en otäck kemisk bismak.

Oavsett vilken smak/färg man föredrar så använder man den kanske inte på så många fantasifulla sätt. Jag har den mest på smörgås och i fajitas-fräset.

Vad har ni för paprikafavoriter? Några trevliga recept ni vill dela med er av?

Pernilla
2006-01-25 11:55
0
#1

Paprika är ju underbart och underskattat i matlagningen! Så här brukar jag göra fyllda paprikor:

Till 4 fyllda paprikor tar jag:

350-400 g köttfärssås - jag gör den lite torrare och gärna späckad med mängder av fint hackade grönsaker - squash, morötter, lök i små tärningar
1 dl riven ost
4 st paprikor i olika färger

Skär ett lock av varje paprika. Gröp ur kärnhuset men lämna skalet helt. Ställ paprikorna i en ugnsfast form och skeda i köttfärssåsen.

Toppa med lite riven ost och sätt sedan på det lilla locket (stilpoäng om stjälken sitter kvar i locket!)
Blir det sås över kan man hlla den runt paprikorna i formen.

In i ugnen i ungefär 200 grader i 20 minuter. Medan paprikorna tillagas i ugnen, kokar man ris och hackar ihop en grönsallad till.

Smaklig måltid!

Pia
2006-01-25 18:57
0
#2

Ja det brukade jag göra när jag var yngre, tyckte jag var vansinnigt matlagningsbegåvad… Och det är ju underskattat verkligen, i med quornfärs så fungerar det för vegetarianer:)

rumpino
2006-01-25 20:29
0
#3

gjorde nån form av tapas på sånna förr .. lite osäker dock hur. har för mej att jag skar upp den i ganska stora fyrkantiga bitar. in i ugnen på hög värme ett tag. ut, in i plastpåse nån min så skalet enkelt gick att ta bort. lade på brödbit med lite riven parmesan, olivolja o balsamvinäger. … tror det var så men det var väldigt gott iaf =)

håller med ang. färgerna, gillar absolut röd bäst. men nån gång har jag ätit en vanlig grön utan den jobbiga bismaken o det var fantastiskt.

Pia
2006-01-25 20:52
0
#4

oj det låter gott, ja det är ju det där med att hitta de enkla smakerna. lättare sagt än gjort…:)

Ida
2006-01-27 17:51
0
#5

Paprikor rostade i ugnen är underbart gott och passar till kötträtter, men även till pasta eller vegetariska alternativ.

Gärna lite olika färger då det ser lite festligare ut, men annars är röd min favorit också..

Har ni provat den söta varianten, som är är lång och smal och ser ut som en stor röd jalapeño?.. Minns inte vad den heter men den är sagolikt god Glad

AndersE
2006-01-27 20:43
0
#6

Jag tycker paprika blir bra i woken. En stor fördel är ju att den färgsätter maten!

reddie
2006-01-27 21:15
0
#7

Ska paprikan ätas "rå" så föredrar jag gul paprika. Men röd och grön är godast i mat.

Faxlin
2006-01-28 03:37
0
#8

Paprika är super gott, de flesta färger acepteras här hemma. Använder det ofta i mat för färg och smakens skull. Grytor och köttfärssås och dyligt. Mycket i Indisk mat som jag gör rätt ofta här hemma.

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Pernilla
2006-01-28 17:52
0
#9

#8 Oh, indisk mat är jag dålig på. Kan du tänka dig att bidra med ett recept?

Faxlin
2006-02-08 17:42
0
#10

Oh,ja det kan jag gärna. Här har jag kommit in i ett indiskt rus och barnen får glatt äta. hihi
Ska krypa in i mina gömmor och gräva fram ett par åt er.

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars