Matlust iFokus

Matlust

Etikettermenyermatsedlarmiddagstips
Läst 2488 ggr
Bergspuman
2010-03-30 23:37
0

PÅSK!

Klart vi ska prata om påskmaten!

Nu svämmar ju tidningarna över av recept.

Vad vill du ha på bordet under påskhelgen? Vad kan du inte vara utan? Tänker du vara traditionell och rituell eller speciell eller kanske regionell?

Glad

För egen del kan jag inte vara utan ägg (såklart). Målar dem. Fyller pappägg med godis som jag gömmer och man får leta reda på. Nu har jag ju så små brorsbarn ännu men när de blir lite större, kan jag ju ge dem ägg att leta fram.

Ägghalvor med röd och svart stenbitsrom är bland det godaste jag vet. Sillen är jag mindre intresserad av. Lax känns självklart. Och i år vete 17 om jag inte ska försöka mig på en lammstek!

Berätta hur ni brukar göra!

[Tassy]
2010-03-31 01:19
0
#1

Förr om åren var ägg det viktiga, och ett stort påskris.

Numera är jag ju äggallergiker och björkallergiker så jag får ingetdera Skrikandes

sill och gravad lax får min röst.

vinteralvan
2010-03-31 12:05
0
#2

Vi äter alltid ägg, lax och sill på påskafton och hela släkten kommer på påskalamm på påskdagen.

Karmatarerskanise
2010-03-31 16:53
0
#3

Gillar inte att fira Påsk, känns tråkigt av nån anledning. Men de brukar bli sill, lax och potatis. Och ägg då förståss Flört

SannaLainen
2010-03-31 21:57
0
#4

Sill och Ägg såklart. Sen lax eller lammstek, de beror lite på kocken som lagar, jag kommer bli bjuden hem till mor och far på påskmat och 1½ kilo (!) färskt lösgodis har inhandlats bara för oss hihihi

Glad påsk alla!

DesK
2010-04-01 12:08
0
#5

Gravad och rökt lax, sill, ägg, Hirams marinerade ansjovis, påskskinka, äggtoddy, hemgjort godis.Har säkert glömt nåt.

Ett dukningstips är att köpa plastpåskägg och lägga någon god förrättssallad däri. Ser jättetrevligt ut på bordet Glad

/Désirée

MaMaMade
2010-04-01 12:50
0
#6

Vi firar inte påsk men jag tar in lite ris som töserna får pynta, några prydnadssaker, byter gardiner, för att fira in våren som faktiskt är på G här hos oss nu (det var plusgrader hela natten!).

Matmässigt blir man förstås inspirerad av alla andra och det som finns i butikerna men vi äter inte så väldigt annorlunda mot annars. Möjligen lägger jag ner lite mer tid och energi på middagarna under påskhelgen, i alla fall om Guben för en gångs skull inte jobbar.

Maria
2010-04-01 20:17
0
#7

Vi firar heller inget speciellt längre. Inga barn hemma.

Det blir påskliljor och Janssons frestele.Glad

Jag har en höna i svart ståltråd med pärlor i olika färger som åker fram på bordet.

/Maria