Matlust iFokus

Matlust

Etiketterkonserveratinlagtsyltmarmelad
Läst 2256 ggr
[Norum]
0

Äppelmyntagelé

Tänkte jag skulle göra lite äppelmyntagelé.. Kan man ha ersättningssocker istället för vanligt socker tro?

AnneN
0
#1

Vad är äppelmynta? Skäms

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

[Norum]
0
#2

Man drar ur saften av ett gäng äpplen och sen blandar man den med lite mynta och efter det gör man gelè.. Alltså: Äpplen och mynta. Flört

Loucar
0
#3

Hittade detta recept på matklubben.se

Äppelmarmelad - diabetiker

.

Lättsötad

Ingredienser

4-5 stora äpplen
½ -1 dl Hermesetas Lättströ
1-2 dl vatten
2 tsk kanel
2 tsk fruktpektin i pulver (gelébildande ämne), som blandas med 1 tsk Lättströ
½ krm Natriumbensoat för konservering

Gör så här

Skala, kärna ur och skär äpplena i små bitar eller finfördela fruktköttet i en matberedare. Lägg frukten i en kastrull med 1-2 dl vatten beroende på hur saftiga äpplena är. Krydda med kanel och koka sedan massan i ca 20 minuter. Mindre koktid om äppelbitarna skurits mycket små och känns genomkokta och mjuka.

Tillsätt Hermesetas Lättströ under omrörning mot slutet av koktiden. Mindre mängd Lättströ om äpplena är söta. Sötningsmedel löser sig snabbt, därför behöver det inte koka med hela tiden.

Avsmaka sötman. Blanda fruktpektinet med lite av Hermesetas Lättströ och lite av vätskan från marmeladen i en kopp.

Rör om ordentligt så att fruktpektinet löser sig och häll sedan ner blandningen i marmeladen. Koka 1 minut under ordentlig omrörning.

Ta kastrullen av plattan, rör ut Natriumbensoatet med lite av marmeladen i en kopp. Häll ner i kastrullen och rör om. Häll upp marmeladen i väl rengjord burk och stäng med lock. Förvaras svalt.

Om man utesluter kanel och i stället tillsätter ett par matskedar färskpressad citronsaft blir marmeladen ljusare och syrligare i smaken.

Hälsningar

Louise

 

Man kan smaka på allt ~ åtminstone en gång

 

AnneN
0
#4

#2 aha, tack för förklaringen Glad

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

[Norum]
0
#5

*3 Vad bra, då går det ju. Vad glad jag blir! Glad