Soppor
Jag/vi älskar soppor av olika slag.
Vad har ni för favoritsoppor som ni brukar göra ofta?
/Maria
Morotssoppa är väldigt gott, med ingefära och chili som lite sting!
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Fisksoppa med egen fond.
Broccolisoppa eller purjolök- och potatissoppa, det är enda sopporna jag gillar
//Jessie

Åh, jag älskar soppor! En god tomatsoppa med tillbehör är nog min favorit bland de "snabbare" sopporna. Bruka duka upp med krutonger, rostade fröer, riven parmesan, syrad Rödlök eller fetaost i små tärningar som man själv kan lägga till soppan. Laxsoppa är också en favorit, med rotsaker, räkor och hemmagjord aioli. Blomkålssoppa med knaperstekt bacon är mums! Nybakt bröd till är ett måste.
Som förrätter är det katarellsoppa som är favorit. Mixar den alltid slät eftersom jag tycker svampsmaken blir tydligare. Lägger sedan till stekta kantareller som verkligen fått gosa till sig med smör och flingsalt i en stekpanna för sig och och få lite färg.
Fisksoppa gör vi ofta. Likaså ärtsoppa (både gul och grön).
Gulaschsoppa gjorde jag i helgen.
Tomatsoppa, grönsakssoppa, svampsoppa, är ju jättegott.
Kommer säkert på någon mer…
/Maria
- Redigerat 2021-02-23 11:47 av Maria

Vi äter soppa till lunch hela vinterhalvåret.
Gör storkok på ärtsoppa och köttsoppa.
Kokar räkskal till fond och även fod på fisk och kräftor.Fryser in i plastpåsar.Plockar fram en i taget kvällen innan jag ska göra soppa.
Har även torkad svamp och malen svamp att koka svampsoppa på.
Stolt ägare till tre La permer
Äter inte så ofta soppa, men gör ibland en fisksoppa med saffran som är riktigt god. Den får nog stå som min favoritsoppa.