
plockmat
Jag ska ha en fest för cirka 15-20 personer. Jag behöver förslag på bra mat som man kan äta på stående fot när man minglar.
Varför inte bjuda på typ tapas eller likande. Kallskuret smörgåsbord.
Mvh: Andréas "Bubben" Sandberg | 021media.se - Västerås hetaste nyhetsbilder | En blogg om min vardag, med psykisk ohälsa - Bubben´s | Forza Grönvitt 100% kärlek
Krustader och plockmat, parmaskinka, olika snacks, ostar med mera.
Helena

Italiensk antipastibuffe med kallskuret som prosciutto, lardo, salami, bresaola, ostar, inlagda grönsaker och färska i stavar! Lite bröd och olivolja, salt och peppar. Fixat och klart på nolltid och något som alla brukar gilla!
Skära leverpastej i rejäla kuber och spetsa på samma tandpetare som en inlagd minigurka.
Skära blodpudding i liknande kuber och spetsa på tandpetar med knaperstekt baconbit. (dessa kallar man Pate Diablo så gästerna tror man lagad något snobbigt)
Pain riche skäres diagonalt, rostas i ugnen, gnuggas med vitlöksklyfta, ringlas med olivolja.
Där har du 3 mingelbrickor. Det är bara att fortsätta i samma stil.
Pain riche? Haha, säger man så fortfarande? *retas*
Helena
Pain riche är enligt lexikonet en baguette med särskilt dekorativa snitt och beskrivs som ett "lyxbröd med särskilt vitt brödinkråm".
Enligt artikel i DN
Säger man baguette om de långa bröden nu? "lång käpp"
Aha, okej

Helena
Expressen har idag ett litet tips, rullad parmaskinka med mozarellaost.
Ser gott ut, har ej provat det.
mvh Martin