Matprat

Pengar

2009-11-16 10:57 #0 av: hurricane

Hur mycket pengar lägger per månad på mat?? Om man räknar med all mat man äter ute och sådär också?

Själv är jag en fattig student och försöker att inte handla mat för mer än 1000:-/mån

Anmäl
2009-11-16 13:53 #1 av: Loucar

det är lite olika men runt 3000 per månad.

Anmäl
2009-11-16 20:09 #2 av: Hera

Blir lätt minst 2500-3000 kronor per månad. Vi är ju så dumma att vi inte storhandlar, utan vi går till affären nästan var dag. Det resulterar i "oj, en sån kan vi behöva" eller "det där hade varit gott" Flört

Sugen på att köpa eller sälja något? Klicka här!      
Relationer * HundarBodyart * Kvinna * Fiske * Viktminskning 
Har du frågor som rör iFokus och dess funktioner? -> Support!

Anmäl
2009-11-16 22:37 #3 av: Åsa S

cirka 600 kronor/månad

Anmäl
2009-11-17 10:59 #4 av: MaMaMade

2 vuxna o 3 barn, 2 hundar o 2 katter; cirka 6000 kronor/månad. Där även inräknat hygienartiklar typ blöjor (1 barn, natt), tandkräm, toapapper, tvål med mera. Äter aldrig ute.

Anmäl
2009-11-17 12:40 #5 av: SaraC

Vi äter inte ute ofta. Försöker storhandla och sedan köpa färskvaror efter hand. Blir runt 2000-2500 kronor/månad skulle jag tippa på, då är vi två personer.

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

Anmäl
2009-11-17 13:02 #6 av: DesK

Vi handlar cirka en gång i veckan, Vi är fyra personer och 2 hundar i familjen och vi räknar också in hygienartiklar med mera. Det blir cirka 4000 kronor i månaden. Vi äter inte ute mer än någon gång om året.

Hurricane det går att spara mycket pengar genom att kolla butikers extrapriser och att genomgående inte köpa färdiglagat utan laga all mat själv  Glad

Anmäl
2009-11-18 19:36 #7 av: hurricane

#3, 600:-/ månaden. Låter väldigt lite. Hur lyckas man med det?

Anmäl
2009-11-18 21:43 #8 av: Maria

3000-3500 kronor cirka och då räknar jag hygienartiklar och kattmat plus sand. Vi är två personer och två katter.

/Maria

 

Anmäl
2009-11-19 09:32 #9 av: andreas0

Runt 2000 i månaden, för en person. Skulle kunna leva på mindre än hälften om jag ville, men jag föredrar god näringsriktig mat från djur som behandlas bra framför billig mat. Det är värt pengarna.

Anmäl
2009-11-19 18:21 #10 av: [cancan]

4000 kronor i månaden för 2 personer. Men försöker sänka kostnaden.

Anmäl
2010-03-21 18:33 #11 av: [Tassy]

1500 - 3500kr /månad för 2 pers, 6 gerbiler och 2 jirdar.


Anmäl
2010-03-21 18:37 #12 av: DesK

Tassy, lite OT men vad är "jirdar" för djur?

Anmäl
2010-03-21 21:25 #13 av: Bergspuman

Runt 2000 kr, ibland mindre, ibland mer. Men mitt matkonto ska räcka även till hygiensaker och rengöringsmedel och toapapper.

Anmäl
2010-03-21 22:02 #14 av: [Tassy]

DesK: http://www.tassysgerbiler.se/jirdarna.php


Anmäl
2010-03-21 23:07 #16 av: AktieTrader

6500kr /mån inkl hygienartiklar. Inga luncher äts ute. Lagad middag varje dag. 2 vuxna en 16-årig kille och två andra barn.

Anmäl
2010-03-22 01:00 #17 av: KimE

ca 1000kr/mån 1vuxen +1/2 barn.

Anmäl
2010-03-24 18:40 #18 av: Linda

Ungefär 8000 svenska kronor för vår familj på fem men vi har ofta middags gäster.

När vi bodde i Sverige ca 6-7 tusen kronor per månad plus övriga utgifter som ushållspapper etc.

Vi försöker köpa organic och hälsosam mat.

Anmäl
2010-03-24 18:42 #19 av: Maria

#18 Det var stora kostnaderFörvånad

/Maria

 

Anmäl
2010-03-24 18:48 #20 av: Linda

#19 Ja jag vet, men jag vet faktist inte hur det kan bli så mycket...

Men som sagt vi har ofta bjudningar och vi gör lunch till barnen eftersom det inte finns i skolan här.

Men den stora utgiften är nog på grund av att vi väljer att köpa hälsosam mat här i USA..

Anmäl
2010-03-24 19:01 #21 av: DesK

Om man beräknar per vuxen eller tonåring så hamnar man nog ofta på cirka 1000 kronor i månaden inklusive hygienartiklar. Ska man också göra all lunchmat och så vidare så är nog Lindas uppgift realistisk, särskilt om man också väljer de ofta rätt mycket dyrare bioprodukterna.
Har man småbarn som använder engångsblöjor och köper mycket färdig barnmat är siffran också realistisk.

Anmäl
2010-03-25 13:58 #22 av: Hera

Nu är jag student, och det blir kanske 1000 eller 1500kr i månaden, högst.

 

Sugen på att köpa eller sälja något? Klicka här!      
Relationer * HundarBodyart * Kvinna * Fiske * Viktminskning 
Har du frågor som rör iFokus och dess funktioner? -> Support!

Anmäl
2010-03-25 18:48 #23 av: Maria

#21 Fast jag tycker 6-7000 kronor plus övrigt är jättemycket trots lunchlådor, biologiskt, och gäster.

/Maria

 

Anmäl
2010-03-25 20:05 #24 av: Linda

#23 ja du det tycker vi med...

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.