OT - Off Topic

Vad kostar maten?

2010-10-24 16:58 #0 av: [Malin]

Detta kanske är lite OT men ändå ganska spännande. Jag har i en månads tid samlat på mig kvitton från våra matinhandlingar och idag sammanställt dessa. På en månad lägger vi cirka 4200:- på mat och vi är 2 personer.

Vad lägger ni på mat varje månad? Och hur många är ni?

/Malin

Sajtvärd på Litteratur

Anmäl
2010-10-24 17:29 #1 av: [Tassy]

Vi har precis flyttat ihop och räknat på att första månaden (många basvaruinköp) landade på 3500:- till min stora förvåning. Ensam låg jag på ca 2500:- i månaden. Så 2 pers på 3500:- är helt okej! Nu vågar vi kosta på oss lite mer.

Vi försöker veckohandla på ica maxi.


Anmäl
2010-10-24 17:31 #2 av: [Malin]

#1 Men det är ju kanonbra ju! :)

/Malin

Sajtvärd på Litteratur

Anmäl
2010-10-24 17:36 #3 av: [Tassy]

Ja jag blev riktigt glad! Hade räknat med nästan det dubbla första månaden då vi inte hade något direkt till basvaror (fick slänga två kartonger då jag glömde att paketera i burkar med lock och det fanns en påse med gammalt datum så det blev kryp däri, så i ren noja kastade jag hela rasket). Tungan ute


Anmäl
2010-10-24 18:05 #4 av: Chestnut

Vi är 4-6 personer som bor ihop (syrran+pojkvän bor här i genomsnitt 50% av tiden). Vi har precis flyttat och då en kartong med basvaror försvann i flytten och vi helt plötsligt hade en gigantisk frysbox till skillnad mot vår lilla kombinerade kyl/frys innan, satsade vi på att fylla upp förråden ordentligt.

Under oktober månad har vi handlat mat för drygt 11 000-12 000:-. Nu är det smockfullt med kött och basvaror Tungan ute

Tidigare har vi legat på ca 6000:- i månaden, tror stt vi kommer stt handla för betydligt mindre de närmsta månaderna nu när vi har handlat på oss såpass men att sen kommer vi ligga runt 5000-6000:- igen.

Med vänliga hälsningar
Chess

Anmäl
2010-10-24 22:13 #5 av: storost

Vi har aldrig kollat, vad det kostar, men jag tror att det ligger omkring 3500 till 4000 per månad - bara för mat. Vi är 2 pers.

Vänliga hälsningar Stephan

min egen hemsida.

Anmäl
2010-10-24 23:48 #6 av: Bergspuman

För mig blir det någonstans mellan 1800 - 2500 kr månad. Men jag sätter in 2000 kr per månad på ICA-kontot, och de pengarna handlar jag även tvättmedel, tvål, hygienprodukter, tidningar och rengöringsprodukter för. Det är för 1 person, men nu äter särbon här ca 4 ggr i månaden, då går det åt lite mer mat än när jag är själv.

Anmäl
2010-10-25 10:44 #7 av: Maria

Runt 3500 kronor grovt uppskattat. (2 personer) Då är även kattmat och hygienartiklar med.

/Maria

 

Anmäl
2010-10-25 11:37 #8 av: DesK

Drygt 5000 kronor, vi är 4 personer + 2 hundar och hundmaten är medräknad Glad Ibland blir det mer, men då beror det på att det har varit bra pris på något kött som vi gärna äter och då har jag handlat mycket av det och lagt i frysen. Då blir det sedan motsvarande summa mindre någon månad senare.

Nilma detta är en jättebra fråga som inte alls är OT Flört Genom att då och då spara kvitton eller skriva upp vad man handlar får man bra koll på sin matekonomi och ser om man behöver ändra något.

Anmäl
2010-10-25 21:12 #9 av: MaMaMade

Sparar inte kvitton men har gjort ett överslag av de besked som vi får från ICA o COOP, där vi handlar det mesta; mat, hygienprodukter o djurmat med mera.

Vi är 2 vuxna, 1 tonåring o 2 halvingar, 2 hundar + 2 katter. Månadskostnaden ligger (den gångna halvåret) i snitt på 5500-6000 kronor för oss.

Anmäl
2010-10-25 21:24 #10 av: pyromanen

Vi sätter sprätt på cirka 5000 kronor /månad till hushåll, då ingår alltså inte bara mat utan i princip allt som behövs och som finns att köpa på Konsum eller Ica.  Vi är 5 personer.

Dryger dock ut budgetten med "gratis" mat:

Är självförsörjande året om med: potatis, morötter, lök, diverse rotsaker, broccoli, gröna bönor med mera.

Har fler andra grönsaker på sommaren.

Plockar massor med blåbär, lingon, skogshallon och svamp

Mannen fiskar gös och aborre (mycket mer än vi själva äter)

Byter oss till en del älg och rådjur och nötkött (mot gös).

 

Anmäl
2010-10-31 21:21 #11 av: Åsa S

cirka 800-1000 kronor /månad har jag i matkostnad fast då lagar jag all mat från grunden, bakar till oed med eget bröd, har med mig matlåda till lunch.

Anmäl
2011-02-19 00:29 #12 av: Musiken

Vi har en budget på £200 /månad som täcker mat, hygienartiklar och alkohol (fast utekvällarna ingår inte här, utan bara "hemmadrickan").

Anmäl
2011-02-19 10:59 #13 av: MaMaMade

Efter julhelgerna, 2 födelsedagar samt oförutsedda utgifter på 18 000 kr Obestämd kan jag meddela att det går att få ner matbudgeten till 4000 kr/5 pers + 4 husdjur. Det förutsätter dock visst lager av kött o bär i frysen sant ett fanatiskt extraprisjagande. Som ni förstår kan man inte heller tänka på kvalitét när det blir så.

Anmäl
2011-02-19 15:35 #14 av: Vosjes

Vi handlar för cirka 2 000 till 3 000 kronor i månaden ibland mindre ibland mer och då ingår mat till två - tre personer samt fem djur.

Med vänliga hälsningar, Sophia
Medarbetare på Matlust och Exotiska djur

Anmäl
2011-02-19 16:06 #15 av: [Malin]

#14 Oj, det var ganska lite pengar det. Hur lyckas du? Tungan ute

/Malin

Sajtvärd på Litteratur

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.