# Ostar
Author: Anterrabae

Jag har en fråga om två ostar, Feta och Halloumi. Är någon av dessa lagrade och i så fall hur länge? Någon som vet?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Fetaost lagras i minst två månader, och räknas som låglaktosprodukt (äkta feta, inte salladsostar).

Jag hittar inget som tyder på att halloumi ska vara lagrad. Den finns dock som låglaktos.

Båda ostarna är godkända för gravida.

## Comment 2
Author: Anterrabae

Attans! Jag hade hoppats på ett år eller så ;) då är laktosen i stort sett helt borta och proteiner tillräckligt snällt pga försmältning i processen. Tack för infon :-\*

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Aha, nej tyvärr, proteinerna är högst potenta och farliga för känsliga i dessa ostar. 😕

## Comment 4
Author: Anterrabae

Och de som är så goda! Jag får ta dem som planerade avsteg i så fall...

## Comment 5
Author: Sofy

Det finns ju även en del låglaktosvarianter av feta- och halloumiostar, men de kanske inte är speciellt nyttiga eller smakar urk.

[Livsmedel grupperade efter laktosinnehåll](http://www.slv.se/sv/grupp1/Risker-med-mat/Allergi-och-overkanslighet/Laktos/Laktostabell/).

## Comment 6
Author: Chestnut

Apropå den här typen av ostar, Saganaki, är det någon som smakat det? den bör väl vara snällare för magen eftersom det bara är fårmjölk och getmjölk (dvs ingen komjölk)?

## Comment 7
Author: VildaVittra

Fetaost är jättelätt att göra själv, så har du en mjölk du tål så är det inga problem, behöver inte vara fårmjölk.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 Har du nåt recept? 👍

## Comment 9
Author: VildaVittra

Alltså, man värmer upp en stor kastrull minst 10 liter med mjölk till typ 30 grader och har i yoghurt. Sen får allt stå i den temperaturen tills det smakar lagom syrligt, man kan tex svepa om med en filt. Sen har man i löpe (står på flaskan) från apoteket eller så finns det tydligen vegansk att köpa på hälsokosten.

Sen låter man det stå tills det koagulerat och då skär man ut kuber som man sedan försiktigt slevar över i en ostform så vasslen rinner av. Vasslen kan man spara till bak.

Sedan lägger man lite tyngd på ostmassan tex ett fat och vänder osten då och då tills den blivit fast.

När osten har rätt konsistens så lägger man den i en saltlake.

Klar!

På forumet alternativ.nu finns en klistrad tråd med ostrecept, samma som finns i min kokbok som jag inte lyckades hitta, så fick skriva ur minnet.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Funkar vanlig mjölk från affären, som är "död"? Tack!

## Comment 11
Author: VildaVittra

Mjölken från affären går jättebra, men yoghurten ska vara levande (står på paketet). Finns det ingen levande laktosfri sådan, så kan man köpa kulturen enbart, men det har jag aldrig gjort, så jag vet inte var.
