# Matlast
Author: [Borttaget]

Vad har ni för laster inom matvärlden?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Min last idag är inlagda jalapenjos som jag doppar i creme fraiche SÅ GOTT![Cool](http://matlust.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool") Men inte särskilt smart då magen har aj idag![Skäms](http://matlust.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") Snart ätit upp en halv burk hihi ojojoj så kan det gå en latdag!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Brylépudding. Dock äter jag det sällan.

## Comment 3
Author: DesK

Min matlast sen många år är ost och charktallrik och vin.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Oj, jag får väl säga smakpaletten då! Jag älskar så mycket gottigt, att jag inte ens vågar börja skriva listan ![Skrattande](http://matlust.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: Karmatarerskanise

Min last är väl att jag äääälskar stark mat. Det gillar inte min mage däremot!

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Det är lite olika i olika perioder. Just nu gör jag rätt ofta en väldigt enkel, men jättegod gräddfilsröra där jag först filtrerar bort ca 1 deciliter vassle av 3 deciliter gräddfil (tar cirka dygnet). Kryddar sedan med mitt löksalt.

Brer detta exempelvis på tunnbröd (eller annat bröd).  
Funkar även att bottna varma mikromacks med. (En rökt skink/korv-skiva ovanpå + purjo och/eller paprika + ost.)  
Eller bara att smaka på röran när jag blir "sugen".
