# Timell bygger rök
Author: [Borttaget]

I "Äntligen hemma" klockan 20:00 i 4:an bygger Timell en rök.

Jag har tidigare sett någon som gjorde en rök av oljefat.

Intressant tycker jag.

## Comment 1
Author: Anterrabae

Jag fick en röklåda av maken i bröllopspresent, man fyller den med spån och lägger den på glödbädden i grillen och så har grillen blivit en varmrök :D

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Det skulle inte vara så dumt att ha en sådan rök.

Kanske någon känner för att skriva en artikel som handlar om rökt mat? Olika tekniker, olika spån, är det exempelvis skillnad i hållbarhet kallrökt jämfört med varmrökt mm.

Jag vet att när det gäller bästföredatumet så får man vara lite mer noga när det handlar om rökta produkter eftersom det är svårt att känna när sådana börjar bli dåliga.

#1 - I ett avsnitt av "Trädgårdsfredag" rökte de majonäs i en sådan liten låda. (De la lock på.)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

[Här](http://www.varldensbilder.se/vem/mat.htm) fick jag svar på en sak jag undrade över i #2.

Kallrökning ger bättre hållbarhet men tar längre tid.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

[Konsten att röka rätt.](http://www.unt.se/matochdryck/konsten-att-roka-ratt-999775.aspx)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

[Så röker du fisk](http://www.alltommat.se/recept/Sa-roker-du-fisk-7616) (i röklåda).

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Och så finns det [rökpåsar](http://www.ljimport.se/sv/Produkter/Rokpasar.aspx) (både för ugn och grill).

Någon hade använt sin röklåda i ugn och tyckte att det funkade bra. Tar inte röken sig ut i köket då, undrar jag?

## Comment 7
Author: DesK

Jag har en röklåda som jag har använt en del periodvis. Tror att jag får ta fram den och göra lite olika fösök i sommar ![Glad](http://matlust.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Det där med att röka i ugn tror jag kan bli rätt knepigt, för det lär ju alltid komma ut lite rök i köket. Att röka i klotgrill däremot funkar finfint.

## Comment 8
Author: Anterrabae

Såg en kock (kommer inte ihåg vem) som startade rökningen i traktörpanna med lock på spisen, när rökutvecklingen var maxad ställde han in den i ugnen tog av locket och stängde luckan, 45 min senare var det klart.

Kommer röka räkor och musslor i sommar ![Flört](http://matlust.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Första gången jag såg någon röka i klotgrill var i ett avsnitt av "Aspegren mitt i maten".

Jag tycker att det funkar med rökt salt på kokt ägg. Undra om det blir någon skillnad om man röker (kokt och skalat) ägg?

Kanske kan man göra eget rökt salt?
