# Mörknad inläggning
Author: [Borttaget]

Hej!

Jag konserverade pumpa för ett tag sen, kring Halloween. Nu tänkte jag provsmaka men tyvärr har cirka en tredjedel av innehållet mörknat och blivit gråaktigt. Antagligen på grund av för lite lag.

Översta bitarna är mörkast, sen blir de ljusare längre ned i burken. Har aldrig ätit pumpa så jag har ingen aning om hur det ska smaka. Det luktar inget konstigt.

Jag är nyfiken på hur pumpa smakar men är absolut inte villig att riskera hälsan för att få veta. Vad säger ni som vet, törs man äta ur burken eller är det bara att kasta?

## Comment 1
Author: DesK

Det är nog ingen fara att smaka på den inlagda pumpan om du tar bort de bitarna som inte legat nere i lagen.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag slängde allt missfärgat och smakade en fin bit. Kul smak och konsistens. Och jag lever fortfarande så det var nog okej. :)
