# Jordnötssmör
Author: chapp

Jag älskar jordnötssmör! Enligt förpackningen innehåller det rostade jordnötter och salt, inget mer. Då fick jag idén att göra eget; rostade jordnötter, saltade och körde i mixer. Men nej, inte blev det sådär flytande härligt som det ska vara, det blev en torr mix, som vanligt nötmjöl ungefär.

Nån som vet hur man tillverkar eget jordnötssmör.

Jag blandade nötmixen med en äggula och körde i ugnen som kakor, det blev gott, som skorpor ungefär.

## Comment 1
Author: Maria

Du kan säkert ha i olja om du vill ha det mjukare.

## Comment 2
Author: Karmatarerskanise

Prova ha i lite smör? Eller rapsolja?

## Comment 3
Author: [Borttaget]

använd cirka 30 gram rapsolja (gärna kallpressad) till en liten påse jordnötter ![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: chapp

Smör funkade inte, det blir degigt, inte flytande. Ska pröva rapsolja.

Hur gör man jordnötsolja egentligen? Använder man något slags press kanske?

Mycket man inte vet hur dom tillverkar, på fabrikerna!

## Comment 5
Author: Maria

#4 [Här](http://sv.wikipedia.org/wiki/Jordn%C3%B6tsolja) kommer en länk![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: chapp

Man pressar antagligen fram jordnötssmöret också, dvs det blir lite grynig jordnötsolja av det hela. Inget man gör hemma med andra ord. Synd eftersom det kostar en del.

Kanske om man köper jordnötsolja och blandar med mixade nötter? Men då måste man ju ändå köpa en flaska olja...

## Comment 7
Author: Farwuq

#4 & #6

Man extrarherar nog fram oljan med lösningsmedel.

## Comment 8
Author: chapp

Usch... Ska man undvika det då tro?

## Comment 9
Author: pyromanen

Enligt wikipedia och andra ställen jag googlat ("tillverkning av jordnötsolja") så pressas den, inte extraheras med lösningsmedel.

## Comment 10
Author: Karmatarerskanise

Ja, jordnötterna brukar pressas, det läste vi om i skolan.
