# tips på lyxmiddag två personer!
Author: Hovgarden

Sambon fyller år och vi älskar båda god mat. Nu söker jag dock lite förslag då det visserligen är gott med gamla favoriter i repris men det vore kul med något nytt.

Gärna något med räkor till förrätt och oxfile/fläskile eller annat kött till varmrätt, gärna gräddigt ![Skrattande](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 1
Author: Loucar

Vad härligt med lyxmiddag ![Tungan ute](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Förrätt: Toast med räkröra och en härlig klick löjrom på toppen

Varmrätt: Oxfile med murkelsås och klyftpotatis lite grillad tomat till är alltid gott

Efterrätt: Ostbricka

Vin till förrätten [Moselland Spätlese Riesling](http://vin.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=cc48bed6-6a02-4587-b6fd-3dcf032b0d13&GroupId=497854fa-0bb6-4ba0-853c-62dcdc938d29&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup)

Vin till varmrätten/efterrätten: [Cuvet Margot](http://vin.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=e98b2370-1701-46d3-871c-bc3c02d4346d&GroupId=6bf7265a-b91b-41f3-b15b-614bdca514f4&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup)

Vilka viner man gillar är ju lite individuellt men jag hoppas du också gillar dessa

## Comment 2
Author: Hovgarden

Åh lät super duper gott! Tror jag kör på den förrätten någon som har recept, har aldrig gjort räkröra ![Skäms](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

Fler tips mottages tacksamt!

Jätte tack för vin tipset, Jag älskar vin men min sambo dricker tyvärr inte så jag tar ett vin jag har hemma.. förvisso ett av mina favoritviner :)

## Comment 3
Author: Loucar

Jag brukar bara blanda en burk creme fraiche med väldigt lite majonäs, räkor,  1 ägg,  dill och en liten finhackad rödlök.

Vilket är ditt favoritvin?

## Comment 4
Author: Hovgarden

Har två favorit vin ![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

[Rioja navajas crianza](http://www.systembolaget.se/SokDrycker/Produkt?VaruNr=22652&Butik=0&SokStrangar=) 2007 - oak-aged

Sen är det [el coto de Imaz](http://www.systembolaget.se/SokDrycker/Produkt?VaruNr=2659&Butik=0&SokStrangar=) (vet inte om det stavas så)

Sen gillar jag många viner, lite dålig på vita och jag driker inte alla röda viner, vet vi köpte något som bara inte gick.

## Comment 5
Author: Hovgarden

Hittade en räkröra på arla

1 deciliter räkor skalade

2 deciliter gräddfil

0.5 sweet chili

Jag är öppen för förslag ang röran, är verkligen inte så haj på vad det smakar beroende på vad man har i.

## Comment 6
Author: Loucar

Ah 2 nya viner för mig att pröva för de har jag missat la till länkar så alla hittar info om dessa. ![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Jag är ingen majonäsfantast därför väljer jag creme fraiche då den inte är lika rinnig som gräddfilen. Sweet chili skulle jag inte använda på en toast då tar nog den överhanden.

## Comment 7
Author: Hovgarden

Gillar man lite fruktiga viner så tror jag du kommer gilla dem, men de dricks med fördel till mat ![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: Loucar

Rödvin tycker jag är godast just till mat, vita viner är de jag helst väljer om jag bara vill ha ett glas vin.

## Comment 9
Author: Hovgarden

aha ![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") har du tips på något gott vitt vin?

## Comment 10
Author: Loucar

Jag gillar ju Stoneleighvinerna de finns i flera olika variationer kostar runt hundralappen.
