# Vitlökssoppa
Author: MartinO

Då det startades en tråd om löksoppa, letade jag upp mitt gamla recept på vitlökssoppa.

4 portioner

4 Charlottenlökar

5 Vitlöksklyftor

2 matskedar smör

5 deciliter grönsaksbuljong

1 deciliter vispgrädde

3 matskedar vetemjöl

4 deciliter matlagningsyoughurt

socker, salt och vitpeppar

1 knippe gräslök

Finhacka charlottenlök och vitlök. Fräs löken mjuk i smör

Häll i buljong och grädde, låt koka några minuter.

Rör ut vetemjölet i matlagningsyoughurten, vispa ned det i buljongen.

Låt soppan koka på svag värme i 5 minuter, smaka av med salt, peppar och socker. Klipp över gräslöken strax innan serveringen.

Gott till soppan är timjantoast. Rör samman olivolja, färsk hackad timjan och örtsalt. Smörj in en långpanna med smör och oljeblandningen. Stek trekanter av formfranska gyllenbruna i pannan cirka 5 minuter/sida.

## Comment 1
Author: Maria

Det måste jag prova. Låter ju jättegott![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: Loucar

Håller med detta måste testas. ![Tungan ute](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 3
Author: MartinO

Soppan är lite syrlig, något jag tycker passar till vitlökssmaken.

## Comment 4
Author: Loucar

Jag gillar när det är syrligt så det var lite den kombinationen jag fastnade för Martin. ![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: MartinO

Ni gourmeter kanske skulle kunna ge mig ett vintips till soppan som balanserar syran och löken väl.

## Comment 6
Author: Loucar

Lite svårt är det att rekommendera ett vin till detta när man inte provat soppan själv men jag gör ett försök.

[La Vignée](http://www.systembolaget.se/SokDrycker/Produkt?VaruNr=5421&Butik=0&SokStrangar=R%u00d6DA+VINER%3aAlla+l%u00e4nder%3aAlla+storlekar%3abland+annat%3a-%3aFyllighet%3aStr%u00e4vhet%3aFruktsyra%3a) en fransk bourgogne tror jag kan funka till detta men om du är mer sugen på vitt vin skulle jag prova en Pinot Gris som heter [Sanctuary](http://www.systembolaget.se/SokDrycker/Produkt?VaruNr=6240&Butik=0&SokStrangar=VITA+VINER%3aAlla+l%u00e4nder%3aAlla+storlekar%3abland+annat%3a-%3aS%u00f6tma%3aFyllighet%3aFruktsyra%3a).

## Comment 7
Author: MartinO

#6 Tack för tipsen. Jag tror dock att ett rött vin passar bättre till soppan. Du kanske ändrar dig när du smakat soppan. ![Tungan ute](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 8
Author: Loucar

Risk finns det finns ju så många goda viner och maträter att prova ![Tungan ute](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute"). Tror precis som du på ett rött vin till soppan mer än ett vitt.
