# pasta m broccoli och skinka
Author: Pelle

Har börjat experimentera lite, och kommit fram till att mini fraiche och Milkos Hushållsmjukost (den röda 9%iga) tillsammans blir en väldigt smarrig bas till smala pastasåser. Såsen ger 3 points, 2 om skinkan eller oljan utesluts vilket går mkt bra, tar du bort båda så ger den 1 point. Hela måltiden blir alltså 6 eller 7 points beroende på fullkorn eller vanlig pasta.  
  
För en portion:  
Koka pastan enl instruktion på förpackningen. Helst fullkorn.  
Fräs 1/2 paprika, 40 g skinka, (ca 4 tunna skivor, 3 tjocka) och 1 vitlöksklyfta (ev lite chili om du gillar det) försiktigt i 1 tsk olja.  
  
Fyll en kastrull med vatten så att botten täcks och koka upp vattnet livligt. Lägg sedan i broccolin och ånga/koka i ett par minuter. Häll av vattnat och blanda ned broccolin med övriga ingredienser.    
  
Stäng av värmen, och vänd ned 1, 5 msk Mini Fraiche och 1 msk mjukost tillsammans med skinkan och grönsakerna. Salta och peppra efter smak. Vänd sedan ned pastan i röran och blanda om. Det blir ju mer av en smaksättare än sås iom mängderna (1,5 msk är inte så mkt), men det är smarrigt.

Smaklig spis.

## Comment 1
Author: Pia

Låter gott, om man utesluter skinkan vill säga...:)

## Comment 2
Author: Kiara

Låter mumsigt och skulle nog vara gott till råris också![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)Varför äta vit pasta när den bruna är så mycket godare?

Varför äta vit pasta när den bruna är så mycket godare? Om du använder olja så prova med kallpressad rapsolja den smakar lite nöt och är nyttigare, dyrare men använder man bara en tesked så varar den länge![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Varför inte ersätta skinkan med vitabönor Pia?

## Comment 3
Author: Pia

Eller lite quorn...:)

## Comment 4
Author: Kiara

Quorn filéer som man penslat med marinad och värmt i ugnen och sen strimlat (mums). Min son älskar när vi har "svamp bob"  till middag![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 5
Author: Pia

Svamp Bob, den var bra! \*s\* Åh vad det låter gott...
