# Vad är det här för nötter?
Author: Tom

Jag blev rekommenderad att prova dessa nötter av en vän.

En okänd tjej i kön till kassan sa att det var vattenkastanjer. Stämmer det, eller är det någonting annat?

I vilket fall som helst är de ganska goda och har en jordnötsliknande konsistens.

  Tom

## Comment 1
Author: Lise-Lotte

Aldrig hört talas om ![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif "Generad") men webben gav mig svar jag citerar;

En australiensisk nöt som även odlas kommersiellt på Hawaii. En mäktig, knaprig nöt med nästan gräddig smak. Ätes som snacks och används i bakverk och desserter.  
  
Makadaminötter är extremt besvärliga att skala och ganska svåra att rosta, och säljs därför oftast skalade och ofta även rostade.

En öppnad förpackning med makadaminötter bör förvaras i kylen eller frysen, då det höga fettinnehållet gör att de annars härsknar snabbt

Du kan själv rosta makadaminötter i ugnen på 130°C, cirka 15 minuter.

Näringsöversikt:

Låg halt av kolhydrater, men högt fettinnehåll. Fettet är dock mestadels omättat vilket lär vara en nyttig form av fett. 100 g nötter innehåller också 7 g protein och 40 mg calcium.

Makadaminötter, torrostade och saltade (Källa: USDA Nutrient Database for Standard Reference, Release 17)

Energi:

716kcal/2995.744kJ

Vatten:

1.61g

Protein:

7.79g

Fett:

76.08g varav mättat: 11.947g, enkelomättat: 59.275g, fleromättat: 1.498g, kolesterol: 0mg

Kolhydrater:

12.83g, varav sockerarter: 4.14g

Fibrer:

8g

Vattenlösl. vitaminer:

C: 0.7mg, Niacin: 2.274mg, B2: 0.087mg, B1: 0.71mg, B6: 0.359mg

Fettlösl. vitaminer:

Alfa-tokoferol (E-vit): 0.57mg

Mineraler:

Fosfor: 198mg, Järn: 2.65mg, Kalcium: 70mg, Kalium: 363mg, Magnesium: 118mg, Natrium: 265mg, Zink: 1.29mg

//Lise-Lotte som nu måste testa dess!

## Comment 2
Author: Lise-Lotte

ordet australiensisk hasselnöt dök också upp ![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif "F&ouml;rv&aring;nad")

## Comment 3
Author: Tom

Kul, tack!

  Tom

## Comment 4
Author: Anne

Mm, gotti - det är ett av mina favoritsnacks. Garanterat inte vattenkastanjer nej. ![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Pia

Jättegoda är de verkligen! Finns även i glass, till exempel Häagendaaz. Plus i schampoo från just märket Aussie (överkurs).

## Comment 6
Author: AktieTrader

hehe 76% fett. Det är ju lika mycket som i smör ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 7
Author: Pia

#6, men fettet i nötter är ju så nyttigt! Och nötter är ju ganska så mättande så så mycket blir det ju inte om man jämför med hur mycket smör man kan ha i mat.

## Comment 8
Author: Niklas

Fettet i jordnötter, som egentligen är ärtor, är definitivt inte nyttigt. Vanliga nötter däremot, är ofta nyttiga (i rimliga mängder).

Vänliga hälsningar

Niklas

## Comment 9
Author: AndersE

Macadamia-nötter är väldigt goda! Bl.a i glass - mums!!!

...och det stämmer att de härsknar efter ett tag. Blä...!

## Comment 10
Author: rumpino

uäck, sånna där har jag provat en gång ... de var dyra o inge vidare, tyckte jag  ![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: Loucar

Detta är mycket vanebildande fler än jag som har denna last tro?
