# Förkylningsmat
Author: Pia

När man är förkyld och känner sig extra ynklig, så brukar man vilja ha lite speciell mat (åtminstone innan lukt- och smaksinnet försvinner...). Själv dricker jag bara äppeljuice och äter gärna grönsaker i stark grön curry med sambal (eller annan kryddstark mat). Känns som om bacillerna får lite extra stryk då. \*ha\*

Vad äter ni när ni är förkylda? Har ni någon mat som ni tror/vet snabbar på tillfrisknandet? Eller som bara tröstar bra....?

## Comment 1
Author: Pernilla

Bra fråga. Jag vill gärna ha stark mat, precis som du. Gärna mycket färsk ingefära! Idag känner jag mig lite halvhängig, så ikväll blir det hoummus med mycket pressad vitlök, citronsaft och riven färsk ingefära. Busgott och förkylningsavvärjande!

## Comment 2
Author: Pia

Om jag hade någon som kunde köra ihop hoummusen som jag ville ha den...:) Själv orkar jag inte ta itu med det, men det låter kanongott! Får prova i veckan istället. Bli inte sjuk nu, Pernilla...:)

## Comment 3
Author: Anne

Och jag vill ha typ soppa, helst Campbells kycklingsoppa. Stark mat går tvärbort när jag är sjuk, mjukt och snällt ska det vara..

## Comment 4
Author: Pelle

När jag är förkyld brukar det inte bli mycket ätet alls. Honungsvatten och huvudvärkstabletter, och lite avslagen cola emellanåt brukar vara vad som slinker ned.
