# Vad är fel
Author: Kramis65

Varför får jag brödet så tungt och stabbigt ändå tog jag inte allt mjöl?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Har du jäst det ordentligt då och vilket sorts bröd är det?

## Comment 2
Author: Kramis65

Långpanne bröd med rågsikt, tänkte på det att kanske stod för kallt. Använde ju även torrjäst kanske det ska jäsa mera. Man ska nog inte baka mittinatten det blir bara fel![Förvånad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Torrjäst ska ha nästan hett degspad.. kanske det var för kallt?

## Comment 4
Author: Kramis65

Tror på det oxå, Men när jag kände om det jäst studdsade det som det ska men mest ovanpå![Skäms](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") Ska jäsa det ordentligt nästa gång och sen använda färsk jäst

## Comment 5
Author: AnneN

Kan det vara så att det blev för lite mjöl så att degen blev för kladdig?

## Comment 6
Author: Kramis65

Ja det kan det oxå har varit för lite mjöl

## Comment 7
Author: MonisN

Om degen är kladdig gör inget. Huvudsaken är att man arbetat degen tillräckligt länge så att glutentrådarna hinner utvecklas. Kall vätska och långa jästider brukar funka bäst och ge det godaste brödet. Kall vätska gäller inte när man använder torrjäst.
