# Pepparkakscheesecake
Author: Pia

Receptet hittade jag i Amelia Jul (hade tydligen röstats fram som bästa jultipset 2004) och jag tyckte det lät enkelt, gott och med fräscha ingredienser.

cirka 8 portioner

Botten: 100 gram pepparkakor & 1 deciliter 1% kesella

Fyllning: 2 ägg, 1 deciliter socker, 1,5 deciliter lingon eller 1 deciliter lingonsylt, 1 burk 10% kesella, lingon till garnering

Kör pepparkakorna i matberedare, blanda med kesellan. Tryck ut degen i en form med löstagbara kanter, cirka 20 centimeter i diameter. Se till så degen går upp någon centimeter på kanten. Förgrädda i 200 grader i 5 minuter.

Vispa ägg och socker poröst. Kör lingonen i matberedare. Tillsätt dem och kesellan till äggsmeten. Häll fyllningen i formen och grädda i 30-40 minuter tills fyllningen stelnat. Servera kall med lingon eller andra bär.

## Comment 1
Author: Pernilla

Haha! Vad lustigt, jag var precis på jakt efter ett liknande recept. Tack Pia!

## Comment 2
Author: Pia

Passar i år också:)

## Comment 3
Author: Illan

Låter gott! Jag har sparat :)

## Comment 4
Author: Madde

Det lät ju som något man kan prova. ![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") hihi

## Comment 5
Author: Karmatarerskanise

Jag säger ISCH ![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Lät inte gott enligt mig ![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Men sen gillar jag varken kesella eller pepparkakor ![Flört](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 6
Author: Pia

Jag kan säga att botten blev inte bra. Tror det är idé att göra den som en mer traditionell cheesecakebotten och inte ha i kesella i själva botten. Fyllningen helt okej, skulle möjligen behöva mer sting. Andra bär, kyrddor möjligen?

## Comment 7
Author: Anne

Jag skulle nog göra botten som vanligt - det vill säga med smör istället för Kesella. Mer lingon kanske? Jag gjorde en fryst version häromdagen och den blev däremot jättegod ![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") (Och något mindre nyttig förvisso - med philadelphiaost, ägg och grädde)

## Comment 8
Author: Pia

Precis, det tror jag blir bättre.

## Comment 9
Author: jensmodeer

Snabbvariant på pepparkakscheescake.

pepparkakor

St Agur (mögelost)

Kombinationen är fantastisk!

## Comment 10
Author: Anne

Jag håller helt med jensmodeer - det är bland det godaste som finns ![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: MarieK

Mums, nu blev jag riktigt sugen på pepparkakor och ost. Jag tror banne mig att jag har det hemma!  ![Flört](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 12
Author: KerstinP

Jag gjorde pepparkakscheesecake förra julen den var **så** god. Den rekomenderas varmt!

## Comment 13
Author: Christina

Helt nytt för mig - men den ska jag prova. Älskar cheesecake och serverar den också ofta halvfrusen som glass.
