# Tips på piggelindrink??
Author: CBA

Jag drabbas av en fruktansvärd höst och vinter trötthet. Den slår hårt och jag orkar inget...är det någon som har ett tips på en piggelindrink som VERKLIGEN fungerar och som är lätt att göra.

Jag skojar inte om jag säger att bara att bre en smörgås är en bedrift just nu så det får inte vara för mycket pytsande hit och dit =o/

Mvh CBA

## Comment 1
Author: AktieTrader

Det går bra med vad som helst. Det viktiga är VAR den dricks. Den skall drickas på en solig och varm strand långt borta från höst och vinter.

## Comment 2
Author: Pernilla

Något som man kan smussla ner en C-vitaminbrus i. Typ färskpressad fruktjuice eller en (färdig eller egenhändigt gjord) smoothie som man smusslar ner lite c-vitaminbrus upplöst i lite mindre vatten än vanligt i.

## Comment 3
Author: CBA

Jag får väl ge brusvitaminerna en chans till...tycker det är så brutalt äckligt med all sorts brus tabletter, jag får kväljningar. Men om det är utblandat med något annat som är gott så kanske det går \*ryser en aning\*

Mvh CBA

## Comment 4
Author: Niklas

Satsa på att få mycket ljus också. Gör du det kan du dricka vad du vill som du tycker är gott. Gå till och från jobbet eller så så att du varje dag får så mycket ljus som möjligt.

Vänliga hälsningar

Niklas

## Comment 5
Author: CBA

Att vara ute mycket och få dags ljus tycker jag inte hjälper heller. Jag har jobbat på dagis och då var vi ute hela dagarna, gick bara in för att äta...

Sen håller jag på med hästar och då blir det runt 3 timmar varje gång jag är där...

Jag får nog kanske baxa mig iväg till farbror doktorn och ta ett blodprov för att se vad som fattas så man kan gå in med rätt medel i full attack :o)

\*gah\* det är ett gissel...

Mvh CBA

## Comment 6
Author: Linda

När jag fick min stora flicka så ville jag gå ner i vikt samtidigt som jag behövde få mer energi till allt.

Mixa halvtinade bär (valfritt) ,häll i en dl lättmjölk,mixa igen och strö ev över med lite druvsocker...

Har du prövat rosenrot?

\-Jag köpte faktist en ask och de verkar faktist hjälpa.

Ha det gott/Linda

## Comment 7
Author: CBA

\*ähum\* gå ner lite i vikt skulle inte vara fel ;o)

Rosenrot...är det nån slags piggelin kur, köper man det på hälsokosten ?

Mvh CBA

## Comment 8
Author: Linda

Hej

\-Jag köpte det via naturpost första prov gången är gratis.

\-Man kan ta efter behov och faktist vet inte om det mest sitter i hjärnan men det tycks ge lite extra kraft och inte bara sås i huvudet.

Värt att pröva!

Ha det gott som sagt var mvh /Linda

## Comment 9
Author: Lise-Lotte

Hej CBA nu ska du få ett irriterande svar ... för jag kommer inte ihåg vad det hette nämligen - piggelin "pulvret". Är i alla fall beprövat av ett folkslag som jag inte heller kommer ihåg indianer eller nå´t men jag ska be att få återkomma imorgon förhoppnignsvis. Tydligen skulle effekten kännas av efter mycket kort tid samma dag, pratar vi då. 

Vad du dock istället kan få nu ikväll är något som gör din mage och tarmar pigga. Och suveränt ur GI synpunkt.

Frukost(eller när du vill) sallad med speltvete (rikt på proteiner, mineraler,  
B-vitaminer och kalcium). Fick smakprov själv här om dagen och igår bidde det egen tillagning.

2 dl speltvete (välsköljda först)  med 7,5 dl vatten och koka i 40 minuter.  
Hällt bort överskottsvattnet efter kokningtiden. Blanda sedan ned frukt eller bär efter smak ex annanas, banan, äpple, vindruvor, päron, apelsin, kiwi, cashewnötter. Häll över lite flytande honung och krydda med lite kanel eller kardemumma om man gillar det. Håller ca en vecka i kylen. Jättegott!

Hälsar Lise-Lotte med teflonbeläggning i skallen

## Comment 10
Author: Pernilla

Läste att spirulina ska vara fantastiskt i dryck, just för att det är rikt på anti-oxidanter och en massa annat sånt där bra. Kanske skulle kunna vara något att testa?

## Comment 11
Author: CBA

#9 Speltvete....har jag aldrig hört talas om, vart finns det...hälsokosten antar jag...eller?

#10 Spirulina har jag iaf hört om, men vet inte vart man köper det...

Mvh CBA

## Comment 12
Author: Lise-Lotte

Hej igen!

Först Speltvetet det ska vara helkärna som man kokar till "salladen". Speltvete kallas också Dinkelmjöl men då är det alltså malt och kan användas istället för vetemjöl.

Piggelinkuren så - jag citerar;

**Guaraná Puro** finns som mald/koncentrat/kärnor. Guaraná har använts av Amazonas indianer i hundratals år som en generell hälsotonic. Känner man sig trött, deppad, energilös eller allmänt risig. Överarbetad eller sovit dåligt - då ska detta vara kuren. Efter ca 30 minuter ska tröttheten vara som "bortblåst" och effekten ska vara i 6-9-8 timmar. Positiv effekt på sinnet/energin.

Guaranin tillhör Caffein familjen, den markanta skillnaden är att detta ska vara längre och har en mjukare effekt än ex Caffeintabletter. Den ska tydligen fungera bra vid bantning också då den hämmar hungerskänslorna. Viktigt är dock att det är 100% ren produkt. Produkten är godkänd av hälsorådet och finns i hälsobutiker.

Man blandar en dryg tesked malt pulver i valfri dryck juice, läsk, vatten, o´boy, provivia etc. Som allt annat på häslokost så kostar detta en slant. Jag har själv inte provat detta men det låter mycket bra och det ser ut att vara bra åtgång på det.

Lycka till med  piggelinet.

Hälsar Lise-Lotte

## Comment 13
Author: Lise-Lotte

6-8 timmar ska det bara stå - 9:an liksom bara gled in  ;-)

## Comment 14
Author: CBA

Tack lise-lotte för tipset...det lät snabbt och effektivt...jag har lixom inte direkt orken att pytsa och blanda massa olika saker, går det inte undan tappar jag intresset :o/

Mvh CBA

## Comment 15
Author: soulside

Denna ska vara god!

\- Häll i en 4:a vodka  
\- Fyll på med Sprite  
\- Lägg en Piggelin-glasspinne i glaset.

// Erik

ps. Nu fick jag massa energi och blev sugen på att gå ut. \*s\* ds.

## Comment 16
Author: linda771

häll vodka i ett glas och fyll på med sockerdricka eller fruktsoda och sätt i en piggelinglass... (en sån isglass du vet) ;o)
