# Ängamatsoppa
Author: Anne

Det här är väl egentligen en sommarsoppa, så passa på innan sommaren är alldeles borta.. även om för mig är soppor mest höst- och vintermat. Den här är i alla fall väldigt enkel och snabb att göra, och framför allt - himla god.

**Ängamat**

4 portioner

1 litet blomkålshuvud (3-400 gram)

3-4 morötter

100 gram broccoli

100 gram sockerärter

700 milliliter grönsaksbuljong

2 matsked mjöl

500 milliliter mjölk

salt, vitpeppar

Dela blomkål och broccoli i små buketter. Skala och skiva morötterna. Koka upp buljongen, och låt blomkål, broccoli och morötter småkoka i ungefär fem minuter tills de börjar mjukna. Rör ut mjölet i lite av mjölken, och häll det i soppan. Koka upp, och tillsätt sen resten av mjölken, sockerärterna och krydda med salt och vitpeppar.

## Comment 1
Author: Staffan

Det lät gott  
  
sockerärtor hör till godaste som finns.![Glad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
// staffan

## Comment 2
Author: CBA

Det där påminner om min mormors redda grönsaks soppa som hon bjuder på gjorda av eget odlade grönsaker. Efter soppan får vi pankakor, mums ![Förvånad](http://matlust.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

Mvh CBA
