# Julsmaker
Author: DesK

Jag älskar det mesta av det som traditionellt finns på det svenska julbordet. Dock tycker jag att det överdrivs en hel del. Redan i november börjar tidningar och webbsidor översvämmas med diverse julsmakande mat- och bakrecept. ALLT ska plötsligen smaka juligt! Om jag skulle äta på det sättet, i november och december, så skulle jag bli riktigt trött på julmat, långt innan julafton. 
Hur tänker ni?

## Comment 1
Author: Maria

Jag tycker om det mesta på traditionella julbord men för mig räcker det att äta några gånger just juldagarna. 

Så gott är det inte 😉

## Comment 2
Author: hemul

Ja, det är jättetrist att allt tjuvstartar. Gäller ju andra helger också. Tar ju helt bort det roliga. Förresten såg jag att de sålde saffranssemlor förra veckan. Är det inför jul eller påsk tro?

## Comment 3
Author: Sindri

Om de ändå kunde vänta till november......
Jag är traditionalist och vår dotter är fundamentalist när det gäller jul. 😊 Inte tillstymmelse till varken musik eller mat före 1 advent. Och då bara pepparkakor och glögg. Till Lucia lussebullar och först på julafton brakar det loss med julmaten plus kakor och godis. Sen får den gärna räcka ett tag. Jag gillar att ha kyl och frys fyllda med färdiga eller halvfärdiga rätter så man får vila lite från matlagningen.

## Comment 4
Author: Carmarino

#1: Håller med om att det räcker att äta julmat just runt juldagarna eller möjligen en eller två veckor innan om man äter julbord på restaurang.

Det mesta på julbordet går bort för mig, och köttbullar, skinka och ägghalvor kan jag äta även när det inte är jul.

## Comment 5
Author: Sindri

Jag är lite förvånad över det där med ägg på julbordet. Det togs upp i nyheterna när man pratade om priser på julmat.
Ägg är väl inte julmat? Det är till påsk man börjar frossa i det när hönorna började värpa ordentligt igen.
Det skulle kännas konstigt att äta ägg på julafton.

## Comment 6
Author: Maria

Vi har alltid haft ägghalvor på julbordet.
Även som barn hade vi det hemma.
Äggost är ett måste också😉

## Comment 7
Author: DesK

Jag tycker att det är roligt och intressant med våra olika traditioner 😊Min man, våra döttrar och jag åt ett rätt klassiskt julbord, med skinka, inlagd sill, sillsallad, sylta, julkorv, gravad lax, kokt potatis, dopp i grytan, Janssons frestelse, Hirams marinerade ansjovis, kokt saltrulle, brunkål, köttbullar, prinskorv, lutfisk, ris à la Malta och gottebord. Dryckerna var julmust, julöl, nubbe och glögg. Har säkert glömt något. Dock åt vi oftast inte allt detta på just julafton, utan dagarna runt omkring. 
När far flyttade hem till oss, så blev det surstek med rödkål någon av dagarna runt jul, bara för att både far och jag älskar det. De senaste åren har vi ätit veganskt julbord. 
Så ös nu på med era julfavoriter 😊

## Comment 8
Author: Carmarino

#5: I Sverige serveras i princip samma mat till både påsk, midsommar och jul. 😁

## Comment 9
Author: DesK

#8 Jo, så är det nästan och det gör det lite knepigt. Ursprunget är väl midvinterblotet

## Comment 10
Author: Tarotstollan

När jag växte upp hade vi ett stort julbord, då var vi också tre generationer som åt tillsammans.
Allt eftersom folk blev äldre och försvann så krympte också julbordet.
Nu är vi tre som firar jul ihop och då är det bara enkelt dopp i grytan, kokt potatis med kött, korv, rödkål, senap och hembakat bröd.
För de som vill så startar de med inlagd sill och övergår sen till dopp i grytan.
Till det dricks nubbe (för den som vill ha) och sen julmust.

På kvällen blir det risgrynsgröt med hembakat bröd där skinkan invigs och även rullsylta.

Godiset är i stort helt borta, då två av tre har diabetes. Kan finnas lite frukt, skum tomtar och dadlar osv.

Så mitt julbord har verkligen sjunkit ihop under åren som gått. Spelar ingen roll för mig, det går lika bra detta nedbantade bord.
När man var yngre var ju inte maten det viktigaste och mycket av det som fanns åt jag ändå inte.
Så numera serverar vi bara sådant som nästan alla äter.

## Comment 11
Author: Sindri

Inte många har nämnt lutfisk. Det fanns alltid hemma hos oss, men det var bara föräldrarna som åt.
En gång på ett julbord på restaurang ville jag prova lutfisk för där stod det inte framdukat utan man fick beställa den och fick den nygjord och det var fantastiskt gott.

Vi har inget överdådigt julbord. Risgrynsgröten serveras till frukosten eller till lunch. I många år hade vi traditionen att gå ut i skogen och grilla korv till lunch på julafton, men nu tycker alla att det blir för mycket mat innan julbordet. Så det blir promenad utan mat. 
Vissa äter sill, men alla sjunger snapsvisorna till. Sen blir det rökt lax med örtsås, gravad lax med hovmästarsås, hemlagad leverpastej (med lite extra portvin i) med saltgurka, inbakad älgpaté med cumberlandgelé till, så kommer julskinkan och köttbullarna. Till det kokt potatis (vissa år finns det egen, nyupptagen), rödbetssallad, rotfruktsgratäng, rödkålssallad och ibland pumpa- och grönkålsgratäng. Hembakt mjukt och hårt bröd.
Vi dricker snaps, lättöl och julmust till.

Vi blir proppmätta, men alltid går det ner lite kakor och godis med portvin till. Allt hemgjort så vi kan dra ner ordentligt på sockret.

Jag gör så mycket att det blir rester som man kan äta av de kommande dagarna och slipper laga mat, utom Annandagen då det blir revbensspjäll, och till efterrätt fruktsallad med råkräm. En del tycker att fruktsalladen nästan är det bästa med julmaten!

## Comment 12
Author: Maria

Vi hade aldrig lutfisk när jag var barn utan morsan gjorde saltlånga istället.

## Comment 13
Author: CasaRamon

#5: Jag äter ägg varje dag, så självklart även julafton. 😄

## Comment 14
Author: hemul

Samma här! Men till frukost. På julbordet rör jag inte ägg. Min mamma lärde mig äta smörgåsbord. Lax, ål och sånt skulle man ta. Inte sånt vi åt hemma till vardags. 😂

## Comment 15
Author: CasaRamon

Jag blir mätt bara av att läsa allt på era julbord. Hos oss har vi krympt julbordet rejält. Det blir 2 sorters hemgjord sill, potatis, skinka, lutfisk, sylta och ägghalvor. Hembakat bröd och egengjort godis utan socker. Det räcker gott och väl för oss. Och inte får vi paltkoma då heller.

## Comment 16
Author: Carmarino

#11: Vi åt alltid lutfisk förr men senare var det bara min mor och jag som ville ha det. När hon sedan inte fanns längre blev det ingen lutfisk mer. Fast de senaste åren har jag blivit inbjuden till min kompis och hans syster, som också är de enda i deras familj som äter lutfisk. Vi brukar dock göra det i början av januari. Det går lika bra det. 😋

Ett år för länge sedan upptäckte min mor att hon hade ett paket lutfisk i frysen i början av sommaren. Det året åt vi lutfisk även till midsommar. 😁

## Comment 17
Author: CasaRamon

#16: Jag älskar lutfisk och skulle kunna äta det året runt. Tyvärr har det blivit alldeles för dyrt och finns heller inte att köpa året runt. 
Vad jag däremot saknar på julbordet är grisfötter. Det fanns alltid på julbordet när jag var barn. Då fanns det att köpa på burk, i gele, men inte numera. Nu finns bara färska som man själv får koka och tillreda.

## Comment 18
Author: Carmarino

#17: Vet inte om det fortfarande går att köpa djupfryst lutfisk, eller bara den vakuumförpackade. Förr fanns det i alla fall djupfryst lutfisk och min mor hade tydligen köpt något paket extra det året. Kanske de reade ut dem efter jul. Det verkar de inte göra numera, men annars hade man ju kunnat köpa några paket att ha till senare.

## Comment 19
Author: hemul

Jo, nog brukar de fortfarande rea ut den. Fast frysa får man nog göra själv. Fast lutfisk har blivit väldigt dyrt, tycker jag. Även när den reas ut.

## Comment 20
Author: Maria

Minns som barn och ung när man var ute med båten i Bohuslän om sommaren och det hängde torkad långa på varenda kobbe. Jag kan riktigt känna lukten😃

## Comment 21
Author: Grace2009

#17 Det finns en variant på grisfötter på [Lidl](https://www.lidl.se/p/jojjen-grisfotter/p10040176) nästa vecka, vet inte om de är liknande som de från din barndom?

## Comment 22
Author: CasaRamon

#21: Tack för tipset. Ska kolla på Lidl nära mej, ifall det finns där. 🙏

## Comment 23
Author: hemul

Åt också grisfötter som barn, inte just till jul dock vad jag kan minnas. Tyckte det var jättegott. Men har aldrig kommit mig för att koka egna.

De var dyra, de där på Lidl! Men svenska ivf. Skulle nog ta en tur till CG, de brukar ha, här ivf,  och koka själv. Men jag är erkänt snål också! 😁
