# Gordon Ramsey's grillade macka
Author: [Borttaget]

En nyfiken fråga: vad tycker ni om Gordon Ramsey's grillade macka?

## Comment 1
Author: DesK

Jag är inte så förtjust i Gordon Ramsay, tycker att han ofta är väldigt otrevlig. Sån grillad macka är säkert gott.

## Comment 2
Author: Carmarino

Den var uppenbarligen väldigt "beautiful", med tanke på hur många gånger han nämnde det i videon. 😊

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jag tyckte osten såg väldigt hård och osmält ut och brödet såg väldigt bränt ut 🤔😁

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#1: Ja han är inte särskilt trevlig det håller jag med om. Jag tycker mest att det är lite hyckleri hur han kritiserar (ofta väldigt elakt) andras matlagning när hans egna grillade macka blev bränd med ost som inte riktigt smälte 🤔

## Comment 5
Author: Maria

Jag brukar undvika att titta på honom. Otrevlig attityd.

## Comment 6
Author: MonicaLagerquist

Nej det mackan blev jag inte sugen på.
Men grillade mackor kan vara goda.

## Comment 7
Author: MonicaLagerquist

Sen håller jag med om att han har en otrevlig attityd.

## Comment 8
Author: DesK

Den videon får mig att tänka att GR är precis det som jag har misstänkt och lever enligt devisen mycket snack och lite verkstad.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Det jag finner lite lustigt också hade varit att han säkert hade kunnat lyckats med sin macka om han:

1. Skar tunnare. Tunnare bröd gör det lättare att bli igenomstekt. Tunnare ost gör det lättare för osten att smälta.
2. Stekte bröden på båda sidorna innan han la i osten för att just den osten är svårsmält
3. Använde en spisplatta och inte en faktiskt öppen eld. Det blir alldeles för hög värme i en eld och då får du lätt bränt på det yttre utan att det hunnit bli genomstekt.

Det gör mig lite förvånad att han inte vet detta 😁 Alla kan ibland faila med mat men han valde att ladda upp denna videon och pratade sedan om hur god och "beautiful" mackan var 😂

## Comment 10
Author: Carmarino

#9: Han kanske gillar vidbränd mat? 😄

## Comment 11
Author: DesK

#10 Du menar väl well done 😉

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#11: Osten föredrar han då ”rare” förmodar jag?

## Comment 13
Author: Carmarino

#11: I det här fallet kan man nog inte med bästa vilja i världen kalla den well done. Den är svartbränd i kanterna. 😊

## Comment 14
Author: DesK

Carmarino, jag kunde bara inte låta bli att skoja om det 😉
#12 Touché! 😂

## Comment 15
Author: Carmarino

#14: Skoja om det är nog det bästa man kan göra när det gäller den videon. 😁

## Comment 16
Author: CasaRamon

Kan inte begripa att en sån duktig kock, som Gordon Ramsey, nedlåter sej till att göra en video på en sån simpel sak som grillad bröd. Otroligt töntigt.  Såg inte gott ut. Det kan vem som helst göra bättre.
