# Lergryta
Author: MonicaLagerquist

Brukar du laga mat i lergryta? I så fall vad lagar du då?

## Comment 1
Author: Soligajag1

Hej! 
Jag lagar mycket mat i lergryta, kyckling, kött. Tycker det blir riktigt gott! 😊❤️👍
Min lergryta är väl använd! Det ser du på hur den ser ut. Det är så gott med morötter, lök o paprika tillsammans med köttet. 👍😊❤️

## Comment 2
Author: Maria

Sist gjorde jag Pulled Pork som blev jättebra😊

## Comment 3
Author: Sindri

Använde det mycket förr, och då till kyckling, men gillade inte riktigt smaken, tyckte det blev för kokt. Kanske var feg med kryddor.  
Gör samma sak nu fast i gjutjärnsgryta, tycker det blir godare.

## Comment 4
Author: oh-la

jodå, pulled pork och högrevschili gör vi i lergryta. våra egna tuppar tillagar vi också i lergryta.

## Comment 5
Author: MonicaLagerquist

I min ugn puttrar nu en kyckling smaksatt med citron och citronpeppar,Plus en massa rotgrönsaker så klart.

## Comment 6
Author: Åsa S

Jag gör en massa saker ex. soppa, gröt, kalops, currykyckling, vanlig hel kyckling, pulled pork, plommonspäckad fläskkarre, lammstek, bröd, grönsakgratäng mm.

## Comment 7
Author: MonicaLagerquist

Gott

## Comment 8
Author: DesK

Jag har en minst 30 år gammal lergryta, som jag använder då och då. Är nog lite av periodare. Har bakat en del surdegsbröd i  den också 😊

## Comment 9
Author: MonicaLagerquist

Jag har två en mellanstor och en stor.

Båda köpta i nyskick på en loppis för ingen peng alls.
