# Smakkluring
Author: tlover

Vad kan du om smak?

## Comment 1
Author: Cireea

Tydligen en hel del, fick 7/7 😃

## Comment 2
Author: tlover

#1 🥳

## Comment 3
Author: TatsuOni

4/7

## Comment 4
Author: JazzBass

7/7. 🙂

## Comment 5
Author: MonicaLagerquist

Pinsamt dålig 3/7 😕

## Comment 6
Author: Sabah

4/7

## Comment 7
Author: JazzBass

Tlover, har du provat Yuzu nån gång? Jag har varit nyfiken på det sen de använde det en del i Masterchef Australia säsong 2017, men inte hittat frukten nånstans.

## Comment 8
Author: Carmarino

5 av 7. Hade fått 6 av 7 om jag hade läst ordet "inte" i fråga 3. 😃

#7 Är visserligen inte Tlover, men jag har provat Yuzu, dock bara som juice. Har inte hittat frukten, för det verkar vara svårt att få tag i den som vanlig konsument. Vad jag vet har den ganska kort säsong, så det är nog inte många affärer som tar hem den. Juicen är däremot lättare att hitta. Jag köpte min på ICA Maxi.

Har använt den till glass/sorbet och tryffel. Den är väldigt frisk och god i smaken. Smaken påminner lite om mandarin. Åtminstone tycker jag den smakar ungefär som [den här mandarinläsken](http://www.sweetandcoolshop.se/produkt/fransk-lemonad-mandarine/).

## Comment 9
Author: JazzBass

#8 - Tack för informationen! Måste se lite noggrannare i supermarketarna i närheten, vet inte om jag hittar exakt samma (aldrig sett det där märket hos oss i Finland) men annars brukar man hitta ett och annat exotiskt i dem. Är väldigt nyfiken smaken. 🙂

På tal om exotiska citrusfrukter så hittade jag Ugli-frukt i "min" supermarket häromveckan. Dyrt dock, ca 8 euro/kg. Den påmindre ganska mycket om grape men så gott som utan dess karaktäristiska beska (som jag faktiskt inte alls gillar, så inte mig emot). Kanske gick lite mot mandarin/apelsinhållet också. Dock var den en aning surare än vad jag hade väntat mig, kanske inte hade hunnit mogna ordentligt.

## Comment 10
Author: Carmarino

#9 Här står Yuzun på avdelningen för utländsk/asiatisk mat, så kolla där om du hittar något med Yuzu. Tyckte själv inte den var jättegod först, men av någon anledning är det rätt beroendeframkallande. 🤔🙂

Ugli var rätt populärt för en hel del år sedan, men det var längesedan jag såg den i affärerna nu. Fast det kanske beror på att jag inte letar efter den. 😉

## Comment 11
Author: Kimda

3/7 :-P
