# Gillar ni stark mat?
Author: TjockaBerta

Vi åt thaimat idag. Jag valde mat med ingen stjärna och dottern som rest mycket i environgerna fick trestjärnigt märkt mat.

Alla utom jag smakade den starkaste rätten och dottern tog med sig det som blev över till lunchlåda. De andra smakade den men åt inte av den.

Den mildaste rätten var god men kunde haft mera fart i sig, den med en stjärna var lagom för mig. Tvåan var hemsk och trean gick jag aldrig på. 

Äter ni gärna mat som gör ont i munnen eller väljer ni hellre svensk kryddning?

## Comment 1
Author: Jalking

Massor av chili ska det vara! Jag gillar när det bränner.

Det är verkar också vara en vanesak. Det som var "jättestarkt" och nästan oätbart för några år sen betraktar jag inte som speciellt starkt idag.

## Comment 2
Author: JontaK

Odlar själv habanero av starkare sort men är inte förtjust i enormt stark mat, dock väldigt kryddig.  

När jag bodde i Borås köpte jag indisk curry från en restaurang vid busstationen, tror det fanns fem olika styrkor. De anställda pratade mest hindi eller punjab, inte så mycket engelska och med facit i hand förstod jag att de hade varnat mig för den starkaste varianten.

Tog en gaffel, resten hamnade i soporna. Har aldrig ätit något starkare i hela mitt liv, var ändå ganska van vid stark mat men det gick absolut inte äta!

## Comment 3
Author: Siggebus

Njaaaaeee - jag VILL att maten ska smaka så lite starkt gör inget.  
Dock får det inte vara så starkt att det svider och bränner i munnen för då tycker jag faktiskt att det tar bort matens goda smaker - man focuserar bara på "hettan".  
Dessutom klarar inte min mage alltför starka rätter - men framförallt vill jag som sagt kunna smaka vad jag äter 🙂

## Comment 4
Author: idipidi

Äter man mycket starkt så vänjer man sig. Det har hänt att folk frågat mig om maten de laga är för stark och jag skulle aldrig gissat att de haft chili i överhuvudtaget.

För mig handlar det verkligen inte om att utstå nån slags smärta eller så, utan att jag långsamt blivit van vid mer och mer styrka. Helt enkelt för att chili är så himla gott! Det finns så många härliga, olika sorter att odla och så mycket god mat som man kan laga.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Nej! Jag har jättekänslig mun och mage. Jag använder knappt vanlig peppar.

## Comment 6
Author: Jalking

Jag uppfattar det inte som att hettan tar bort eller döljer andra smaker i maten. Tvärt om, faktiskt. Chilin lyfter fram även andra smaker.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

så olika det kan vara 🙂 om jag äter stark mat känner jag ingen smak alls, det bara brinner som eld i munnen på mig.

## Comment 8
Author: Karmatarerskanise

Äter gärna yberstark mat. Tårar i ögonen och näsan ska rinna. Då är det gött :) Problemet är att jag inte tycker mat som är stark för andra är stark. Så jag får alltid lägga till hettan efter för att inte riskera att maten blir för stark för de andra.

## Comment 9
Author: VästkustFia

Ja, det beror både på vad man är van vid, vad man gillar, och vad ens mage tål.

Första gången jag smakade stark mat i tonåren kunde jag bara få ner ett par tuggor. Nu har jag blivit en riktig chiliälskare som ibland måste övertyga personalen på indiska och thailändska restauranger om att jag verkligen gillar starkaste sortens mat. Som tur är protesterar inte magen, snarare tvärtom faktiskt, äter jag _inte_ kryddstarkt på några dagar kan den bli lite orolig!

## Comment 10
Author: Intehärutandär

Det starkaste "svenska" jag äter regelbundet är pepparrot, men mina gamla grannar var från afghanistan/pakistan och gjorde ofta indiskt till mig. Så gott!

## Comment 11
Author: Jalking

Tips till er som har problem med stark mat. Drick inte när det bränner i käften. Då sprider ni det heta i munhålan och det bränner ännu mer. Bara fortsätt att äta. Lite av mindre het mat, t.ex. ris, lindrar.

## Comment 12
Author: DesK

Kompletterande tips är ät mjölkprodukter, det lindrar

## Comment 13
Author: Sukram

Odlar chili själv och tar gärna chili i maten. Tycker chili ger en kick till de flesta maträtter. Jag tar gärna en tsk sambal oelek i min frukostomelett, blir gott till ägg o ost.

## Comment 14
Author: Sukram

#2 vilken restaurang i Borås var det??? Har aldrig testat indisk där.

## Comment 15
Author: CelsiusT

Jag älskar smaken på chili, det är jättegott och lyfter fram andra smakerna väldigt fint, mycket finare än peppar gör (som jag ofta tycker förstör smaken).  

Men det får absolut inte bränna, ens minsta lilla. Bränner det så förstörs smaklökarna och då upplever jag att jag inte känner något av resterande mat.

Men jag anser att det väldigt mycket är en vanesak, jag är just nu inte van vid särskilt stark mat alls utan har "svensk husmanskost-kryddning". Men när jag bodde hemma hos pappa så var det betydligt mer sting i maten och då tyckte jag ofta att mat hemma hos andra inte smakade någonting. Så jag tycker nog ändå det är trevligare att inte vara van vid så stark mat för då känner jag rena smaker mer tydligt.

## Comment 16
Author: jagga-ewe

"A good chili always burns twice" som man säger. 😈

Fast jag har aldrig känt av den där ökända andra gången. Och då äter vi väldigt kryddstark mat här, med mycket chili. Tycker faktiskt att chili och banan lyfter det mesta, även bakverk.

## Comment 17
Author: Karmatarerskanise

Usch jag har varit med om andra gångens brännande många gånger ;)

## Comment 18
Author: fridaas

Jag tycker om kryddstark mat, men det ska inte bara vara start utan det ska smaka något också, vet några gånger man har fått mat som sägs vara stark och ja det har den varit så pass att det inte smakar mer än starkt och då är det fel enligt mig. Just nu äter jag Dick helst inte så stark mat då jag är gravid men förra graviditeten levde jag (och sambon) på tigersås, chili och sambal oelek :P

## Comment 19
Author: Gasoline

Lite kryddigt är ju aldrig fel, men då min mor aldrig "lärde" mig och min syster att äta kryddig mat så är jag lite känslig, men jag tränar på det. 

Om min sambo får välja hur starkt det ska vara så är det oätligt för mig. 😂

## Comment 20
Author: Anterrabae

Lite sting är gott! Kag älskar kombon chili, vitlök, ingefära och citron.. Gärna med soyasälta. då får jag dansfeeling. Wasabistinget i näsan är också en favvo. Men klarar stark mat sämre nu än dör några år sen. Men hela jag är känsligare nu. 3 av 4 på thairestaurangen här är bra. När jag var gravid hade jag dille på röd curry, panamgcurry och sambal oelek. Bebis kom ut och älskade chili. :) men nu sen hon blev 4-5 så gnälloer hon att det blir starkt ibland

## Comment 21
Author: CelsiusT

#18 Jag har märkt att jag fixar inte den vanliga maträtten från thairestaurangen sen jag blev gravid. Vet inte vad det är, men munnen fixar den inte. Förut tyckte jag den var stark men jättegod. Nu är den bara äckligt stark och jag får inte i mig den.

## Comment 22
Author: Anterrabae

#21 Din bebis gillar det inte 😊 upplevde att det jag älskade som gravid tillhörde favvogrejerna (och gör fortfarande fast i mildare utförandek) hos dottern.

## Comment 23
Author: CelsiusT

#22 Njae, vet inte om jag tror att bäbis idag har smak? Däremot så kommer ju mer och mer forskning fram till att barnens smak och vad dom gillar utvecklas redan i magen och vad mamman äter har tydligen större inverkan än man tidigare trott. 

Däremot så kan jag tänka mig att det har med hormonerna att göra, att jag ändrar smak för saker och ting. Det är ju trots allt ganska mycket som händer med kroppen när hormonerna slår till.

## Comment 24
Author: Anterrabae

#23 inte smak direkt, men typ gillar viss mat.. Jag vet ju bara att jag cravade saker som bebis sen kom ut och älskade.. Och som jag varken var impad av före eller efter graviditeten. Men det är säkert olika och beroende på hur långt gången man är.. Och massa annat som varken vi eller forskningen har koll på.

## Comment 25
Author: CelsiusT

#24 Okej, men jag tror ändå att cravings beror på hormoner. Och att det barnet gillar beror på vad man äter under graviditeten (som forskarna nu också kommit fram till att kunna bekräfta). Tror inte barnet i sig vill ha något särskilt, eller inte vill ha.  

Det tänker jag är lite samma sak som att jag ändrade smak väldigt mycket under puberteten. Hormonförändringar i kroppen helt enkelt.

## Comment 26
Author: Anterrabae

Ok 😊 tror säkert att det får åt båda håll, men självklart stället hormonerna till det massor.. Men nu kanske vi ska återgå till trådens ämne. Ursäkta kapninagen!

## Comment 27
Author: Karmatarerskanise

18 det är väldigt sällan jag fått mat som varit stark nog för att ta bort de andra smakerna. Så det handlar ju om hur van man är.

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Det ska brännas i mun och mage och gärna svettas medan man äter. Tacos på kyckling är en maträtt som bränner duktigt, så gott. 😃

## Comment 29
Author: Ozzylover

Älskar stark mat och gjorde detta i sommras .. Nigella Lawsons chilisylt Ger ca 1,5 liter sylt. 150 gram röd chili 150 gram röd paprika 6 dl äppelcidervinäger 1 kg syltsocker Finhacka chilin och paprikan i matberedare. (tillsätt chilin först och sedan paprikan). Lägg sockret och vinäger i en stor gryta och låt sockret smälta på svag värme. Tillsätt chilihacket när sockret har smält och låt det koka i ca 15 minuter. Skumma. Ta grytan från värmen och låt den stå i ca 45 minuter innan sylten hälls upp på väl rengjorda burkar. Sylten är hållbar i ett år, men öppnad burk bör ätas upp inom ungefär en månad.

## Comment 30
Author: VästkustFia

Tack för tipset - och nu kom jag på att jag köpte en burk chilisylt i somras som jag visst bara ställde undan och glömde bort. Måste genast leta fram den ur skafferiet!

## Comment 31
Author: BH92

Jag gillar inte stark mat, utan jag ÄLSKAR stark mat, helst ska den vara så STARK!!! Att det känns som att den skulle SJÄLVANTÄNDA! Om man blåste på den, istället för godis eller snacks så händer det att jag tar vispgrädde, vispar upp och tillsätter Sambal Oelek, så dippar jag Nachos med Chilismak, HELT SUVERÄNNT DELIKAT! Dom flesta resepten där Sambal Oelek är inblandat, brukar säga att man bara ska ha en knivsudd av Sambal Oelek, jag brukar hälla direkt ur burken, jag brukar hälla direkt ur burken, jag köper brukar handla på Willys då dom är billigast, sen så erbjuder dom Storköksförpackningar till Privatpersoner, jág brukar köpa stora burkar med Sambal Oelek(720g), en liten burk Sambal Oelek(200g) använder jag typ till 3-4 normalportioner, jag lägger upp i matlådor och stoppar i frysen...

## Comment 32
Author: VästkustFia

Då är du nog snäppet värre än mig ![Gapskrattar](http://matlust.ifokus.se/images/empty.gif "Gapskrattar"). Fast jag kan också äta chili som godis när andan faller på.

## Comment 33
Author: BH92

Jo det kanske jag är, MEN! Det är ju ingen tävling, så vi kan konstatera att det finns andra som också gillar über-starka saker...

## Comment 34
Author: VästkustFia

Ja, det är roligt att höra. I början (tidigt 90-tal för mig) kände man sig rätt ensam om det.

## Comment 35
Author: Karmatarerskanise

Själv tycker jag inte om smaken på sambal och de jag smakat har inte haft bra styrka. Föredrar färsk chili, habanerotabssco, srirachasås och lao gan ma sås. Thaiaffären jag är stammis hos har små riktigt starka chili.

## Comment 36
Author: Anterrabae

Hera, de där små, berättade en kompis till mig, att de kallas torpeder. Man sitter ett gäng och äter en i taget, som en tävling. Och emellanåt kommer det en som är flera gånger starkare än de andra.. En torped. Och så kollar vem som tål mest! Det var min kompis vänner från Thailand som inteoducerade detta för min kompis. 😊

## Comment 37
Author: Karmatarerskanise

36 haha :)

## Comment 38
Author: [Borttaget]

Ja, jättegott med riktigt stark mat enligt mig!

## Comment 39
Author: Tessen

Jag älskar stark mat och är i stort sett stamkund på webbshopen http://www.extremefood.se och köper bland annat chilisåser och kryddblandningar där ifrån men även chips och godis. Favoriterna är Blair's Habanero chips och Ass Kickin Jelly Beans som innehåller habanero. Jag lärde mig dock tidigt att äta stark mat då min halvbrors mamma är thailändska och hon lagade alltid riktigt stark mat så det är nog till stor del en vanesak hur stark mat man klarar av och tycker om att äta.

## Comment 40
Author: Davbjo

Huy Fong Foods, som tillverkar Sriracha, har också en Chili Garlic Sauce som enligt mitt tycke smakar bättre än sambal. Jag har denna i allt från wok till köttfärssås, och den är lagom stark och har riktigt god smak.

Rekommenderas varmt, finns på välsorterade asiatiska butiker.

## Comment 41
Author: bamse6311

Jag älskar stark mat, har varit sambo med en Thailändska och då blev det Thailändskt varje dag.

Nu äter ju thailändarna inte enbart stark mat utan det finns många variationer.

Det trevliga tycker jag är när man är på en större bjudning hos någon och det sätts fram 30 olika rätter eller fler.

Sambons moster brukade säga att hon tyckte att det var svårt att laga mat åt svenskar just på grund av att en del inte gillar hettan i maten.

Ville jag någon gång under den tiden med sambon ha svensk mat så fick jag göra den själv medan hon gjorde thailändsk åt sig själv.

Bästa hälsningar,  
Bertil

## Comment 42
Author: [Borttaget]

Föredrar faktiskt rätt milda rätter men _"lite fart på maten är aldrig fel"._

## Comment 43
Author: solus

Jag älskar när det blir tårar i ögonen och näsan lite rinnig pågrund av den starka maten >:3
