# Billig mat?
Author: [Borttaget]

Hej! jag har inte mycket pengar till mat och undrar vad för gott man kan slänga ihop som inte kostar så mycket det brister i min fantasi där

äter nästan aldrig kött, men tipsa mig supergärna om ni vet något gott

## Comment 1
Author: tlover

på vegetariskt i fokus finns det en [tråd](http://vegetariskt.ifokus.se/discussions/52921b98ce12c456620007dd-billiga-recept?discussions-2) med recept på billig mat

## Comment 2
Author: Alenzi

Linser är inte dyrt och väldigt drygt, med lite tomatkross, en skvätt grädde, lök och potatis - och KRYDDOR i massor - kan en linsgryta bli ett riktigt trevligt mål som dessutom är snabblagat och billigt :) Har du andra grönsaker hemma kan du med fördel tillsätta dem också.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Låter gott :)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Det brukar finnas billig fisk t.ex. alaska pollock i frysdisken. Frysta grönsaker på påse är billigt och nyttigt. Köp stora förpackningar och frys in det du kan. Kycklingfiléer (frysta) i storpack brukar ofta komma på rabatt. Köp färs i storpack på extrapris och frys in.

## Comment 5
Author: Gasoline

Makaronepudding är billigt och bra. Dessutom är det en perfekt maträtt att använda överbliven mat i, för man kan ha nästan vad som helst i det.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Omeletter likaså 👍 nu har ju dom flesta butiker billiga ägg "inför julbak och julbord".

Titta på sesångsmat också.
