Matprat

Hur mycket pengar i månaden spenderar du på mat?

2015-08-12 18:01 #0 av: Haku

Hur mycket pengar i månaden spenderar du på mat? och nu menar jag enbart för dina matkostnader inte någonting annat om du inte vet exakt kan du ju ge på ett ungefär, berätta också om du lever ensam eller hur många som du köper mat till då.


Anmäl
2015-08-12 18:10 #1 av: Fridaaaa

Två personer
2500-3000 kr per månad ca

 Medarbetare: rexkaniner, Support.
Bloggar: Vardagsblogg Kaninblogg Djurblogg
Kicka gärna in Hjärta

Anmäl
2015-08-12 18:21 #2 av: tlover

Två pers 1500-2000:- /mån antagligen åt det lite högre i snitt nuförtiden då jag äter glutenfritt

Vad vill du ha för månadstema nästa månad?
Te, Kampsport, Norrland, Företagande, Anslagstavlan m.m
Glöm inte att följa mig på facebook och instagram!

Anmäl
2015-08-12 19:25 #3 av: [WickedAlly]

Spenderar runt 5000 i mataffären varje månad, räknar med att ungefär 700 av dessa är hygienartiklar så som blöjor och toalettpapper. 
Så runt 4300 för två vuxna och en ettåring.

Anmäl
2015-08-12 22:11 #4 av: Haku

#3 min fråga riktade sig enbart till hur mycket pengar som går åt till matkostnader ^^


Anmäl
2015-08-12 22:26 #5 av: [WickedAlly]

#4 ja? Jag svarade ju på det..

Anmäl
2015-08-12 22:29 #6 av: Haku

#5 Läste lite snabbt, såg att du nämnt vad du betalade för blöjor/toalettpapper också vilket jag inte tänker som matkostnad men sen såg jag att du också skrivit vad dina matkostnader per månad blev.


Anmäl
2015-08-13 12:22 #7 av: Hera

Har ingen aning. Bor ensam men köper ofta dyr mat så jag lägger nog för mycket ;)

Anmäl
2015-08-13 17:41 #8 av: [Túrwen]

Det beror på skulle tippa 1800 för en aktiv person då glutenfritt, nästan endast svenska produkter, inget rött kött och knappt några kolhydrater utom från glutenfritt knäcke och olika grön/rotsaker. Dricker mycket kaffe och någon gång i månaden blir det även öl eller vin vilket jag räknat in.

Anmäl
2015-08-13 18:14 #9 av: tlover

Det kan vara värt att tillägga till #2 att te räknar jag inte in där, det är en hobby för mig så det lägger jag endel pengar på.

Vad vill du ha för månadstema nästa månad?
Te, Kampsport, Norrland, Företagande, Anslagstavlan m.m
Glöm inte att följa mig på facebook och instagram!

Anmäl
2015-08-13 22:11 #10 av: Anterrabae

1000-1500 ungefär, för mig och en sjuåring. Det är för lite, men jag har inte mer för närvarande.

//Ida

Sajtvärd för Kost , Hypermobilitet Och Synskadade

Anmäl
2015-08-13 22:46 #11 av: VildaVittra

500-1500 beroende på säsong, en vuxen. Men det är lite svårt att svara på för oss som producerar mat själv, vi köper ju in foder och saker till odlingarna då och då. 

Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus

Anmäl
2015-08-14 01:48 #12 av: Jazmin1e

 3000-3500 kr. Två personer.  

Anmäl
2015-08-14 10:31 #13 av: Snovit79

ca 800-1000 kr för mig och min tonårsson. 

Hjärta Jasmine, min älskade efterlängtade dotter - den vackraste ängel i himlen. Hjärta

 Sajtvärd på Matbröd 

Anmäl
2015-08-14 13:08 #14 av: Hera

#13 Måste fråga vad ni äter? 

Anmäl
2015-08-15 00:27 #15 av: Snovit79

#14 Husmanskost. Pasta, potatis, ris med "kött" (chorizo, bacon, köttfärs eller torsk till barnet)

Hjärta Jasmine, min älskade efterlängtade dotter - den vackraste ängel i himlen. Hjärta

 Sajtvärd på Matbröd 

Anmäl
2015-08-16 11:25 #16 av: Chestnut

Runt 1500 i månaden till en person. Då är både "lyx" som utemat och läsk inräknat och mineralvatten då kranvattnet här smakat vedervärdigt, och bara mineralvattnet är runt 300 i månaden så utan den 1200 i mat inkl utemat då och då.

Med vänliga hälsningar
Chess

Anmäl
2015-08-19 23:54 #17 av: [scrappy]

3000-3500 kr. Två vuxna, utemat är inräknat.

Anmäl
2015-08-20 10:50 #18 av: [Túrwen]

#16 Tack då är jag inte ensam..oftast smakar det för mig fisljummet och jag kan bara inte dricka det.. Har en sodastream så brukar tillsätta kolsyra och så lägger jag flaskan i kylskåpet i ett par timmar. Jag gymmar mycket och har börjat känna mig yr särskilt nu på sommaren just för att man dricker för lite :/

Anmäl
2015-08-20 10:57 #19 av: Fridaaaa

#18 Känner igen mig.

 Medarbetare: rexkaniner, Support.
Bloggar: Vardagsblogg Kaninblogg Djurblogg
Kicka gärna in Hjärta

Anmäl
2015-08-20 11:52 #20 av: Chestnut

#18 jag har gett upp sodastream, hjälper inte här. Är mycket mangan (och järn) i vårt vatten och även om det inte är hälsofarligt så smakar det allt annat än gott. Ställer jag en flaska med vatten i kylen så är det mangan på flaskbotten efter 12-24 timmar.

Med vänliga hälsningar
Chess

Anmäl
2015-08-24 09:46 #21 av: JazzBass

Det blir nog uppemot 5-600 euro per månad för mig, min sambo och vår ettåring, kanske t.o.m. lite mer. Fast vi har rätt knappt med pengar när sambon är vårdledig och nästan helt saknar inkomst så har vi beslutat att satsa på god varierad hälsosam mat med mycket grönsaker snarare än varor som potatis, pasta och ris. Och så försöker vi handla så mycket ekologiskt/rättvisemärkt som möjligt. Tyvärr inte de bästa valen för plånboken direkt, men sannolikt bättre för kropp och själ i alla fall. Glad

Medarbetare på foto, sång och matlust iFokus

Anmäl
2015-08-24 10:43 #22 av: Haku

#21 Bor du inte i sverige då du betalar med Euro?:)


Anmäl
2015-08-24 11:52 #23 av: JazzBass

#22 - Nej, jag är finlandssvensk och bor alltså i Finland. 

Medarbetare på foto, sång och matlust iFokus

Anmäl
2015-08-26 17:28 #24 av: Anterrabae

#20 vattnet här smakar också urk av järn och andra mineraler. Jag investerade i en Brita filterkanna. Vattnet färgar fortfarande kannan orange/brunt men smakar helt ok, även i rumstemp! Klart värd investering!

//Ida

Sajtvärd för Kost , Hypermobilitet Och Synskadade

Anmäl
2015-09-01 14:01 #25 av: fridarebecka

3000 går in på ICA-kortet och där räknas allt som vi köper på ICA in, även tex toapapper, diskmedel osv. Vi är två vuxna.

Anmäl
2015-09-05 22:19 #26 av: Sofy

Jag spenderar ungefär 5000 i veckan på mat, tre personer sen käkar vi ute mycket på det. Men nu har vi börjat med dom här matkassarna för att dra ner på matkostnaderna samt äta något nyttigare än innan,

Medarbetare på Matlust

Anmäl
2015-09-06 08:35 #27 av: Maria

Jag tror att det ligger runt 2500:- för två personer ungefär. Då är det bara mat och inga hygienartiklar eller kattmat.

/Maria

 

Anmäl
2015-09-06 08:42 #28 av: Devya

Jag skulle säga kring 1000 kronor i månaden om jag bor själv men det stiger genast om min kille kommer på besök, då handlar det säkert mer om 4000 kronor och uppåt.

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.